Son güncelleme: 25 Kasım 2016

Yunanistan’da Şehirlerarası Otobüsler – KTEL

Avrupa’nın bir çok şehrinde olan durumun tersine, Yunanistan’da şehirlerarası yolculuk etmek istemeniz durumunda en çok kullanılan araç otobüs oluyor.

Tren opsiyonlarının çok fazla olmaması sebebiyle Yunanistan’da insanlar şehirlerarası seyahatlerde genellikle otobüs taşımacılığını tercih ediyor.

Atina-Selanik-Patra gibi büyük şehirlerin yanı sıra -ağırlıklı olarak Balkanlar- yurtdışı seyahatleri de otobüsler ile gerçekleşebiliyor.

ŞEHİRLERARASI VE YURTDIŞI OTOBÜSLER

Atina’dan kalkan ve yoğunlukla Balkan şehirlerine giden otobüsler bulunuyor. Bu otobüsler Atina’dan İstanbul, Sofya, Bükreş ve Tiran’a gidiyorlar. Tabi Atina ülkenin güneyinde bulunduğu için Kuzey’e doğru çıkarken Selanik’ten de geçiyor. Yani aynı destinasyonlara Selanik üzerinden de gidebilirsiniz.

ŞEHİRLERARASI

Başkent Atina’dan Yunanistan’ın neredeyse tüm şehirlerine otobüsler bulunuyor. O yüzden otobüs ile seyahat etmek istemeniz durumunda saat anlamında oldukça zengin bir seçeneğe sahipsiniz.

Şehirlerarası otobüsler genellikle yeşil renkte oluyor ve Atina’nın 2 büyük garından -KTEL olarak biliniyor- hareket ediyor. Bunlar; KTEL Kifissos ve KTEL Liossion.

Yerel Bilgiler-Tecrübeler

Yunanistan’da şehirlerarası otobüs Türkiye’dekine nazaran biraz farklı. Tüm otobüs işletmeleri kamuya ait. Yani özel şirketler bulunmuyor.

Bu yüzden de tek tip fiyat politikası var. Otobüste herhangi bir çay, kahve veya topkek : ) servisi bulunmuyor. Artık çantanızda ne varsa. 

Bununla beraber 2-3 saatlik mesafelerde sadece yolcu indirip-bindirmek için duruluyor. Efendime söyleyeyim, su molası-çiş molası yok. Ona göre otobüse binmeden ihtiyaçlarınızı gideriniz lütfen!!!1!!

Atina’dan kalkan ve anakarada hemen hemen bütün şehirlere ve Yunan Adalarına giden 2 farklı otogar bulunuyor.

KIFISSOS OTOBÜS GARI

Bu KTEL garından;

 • Atina’nın diğer şehirler ile birlikte
 • İyonya adalarına da gidebilirsiniz.

Omonia meydanından kalkan 51 numaralı otobüs ve/ya havalimanından X93 ile KTEL Kifissos’a gidebilirsiniz.

LIOSSION OTOBÜS GARI

Liossion otobüs garından bineceğiniz otobüsler ile ağırlıklı olarak;

 • Yunanistan’ın merkezine (Lamia, Delphi, Levadia, Arachova vb..),
 • Kuzey Yunanistan’a (Volos, Katerini vb..)
 • ve Evia adasına gidebilirsiniz.

Bu gara gitmek için kırmızı hatta bulunan Attiki durağına gidiyorsunuz. Sonrasında -araçla- 10 dakika mesafe uzaklığındaki gara taksi veya otobüsle varabilirsiniz.

*Güncellenme tarihi: 30 Temmuz 2016

Mehmet hakkında

2011 yılından bu yana Atina'da yaşıyorum ve sayfam aracılığı ile Yunanistan hakkında bilgi arayanlara yardımcı olmak istiyorum. Hoşunuza giden yazıyı beğenip paylaşırsanız hatta bir de yorum bırakırsanız çok sevinirim :) Hakkımda bilgi sahibi olmak isterseniz buradan okuyabilirsiniz.

Paylaşan:

8 Yorum

Ugur Erden
31 Mayıs 2017 at 00:17

Merhaba,
Biz eşimle istanbul – Atina – İstanbul uçak bileti almayı, Atinadan Yunan adaları turu yapmayı planlıyoruz. Adalarda araba kullanmayıp, adaiçi otobus kullanmak çok mu sıkıntı olur? Sevgiler, teşekkürler

Cevapla

  Mehmet
  01 Haziran 2017 at 00:34

  Merhaba Uğur Bey,

  Açıkçası adalarda toplu ulaşım araçları çok sık gerçekleşmiyor. Hangi adaya gittiğinizi yazmamışsınız fakat benim gittiğim adalarda (Santorini, Serifos, Aegina, Girit) araç almanızı kesinlikle tavsiye ederim.

  Cevapla

Can Tolga Çınar
30 Ocak 2017 at 16:40

Mehmet Bey Merhaba,
Atina’dan Bükreş’e otobüsle veya trenle imkanım varmıdır? varsa güzergah ile ilgili bilginiz varmı Makedonya üzerindenmi yoksa Sırbistan üzerindenmi gidiliyor?
Saygılarımla,
Tolga

Cevapla

  Mehmet
  31 Ocak 2017 at 13:19

  Selam Can,

  Açıkçası daha önce Yunanistan-Romanya seferlerini kullanmadım. Fakat internetten bulabildiğime göre Sırbistan değil Bulgaristan üzerinden gidiyorlar. Burada bir tane bulunuyor. Belki yardımcı olur: http://simeonidistours.gr/tours/topic.php?Article_ID=50

  Şimdiden iyi yolculuklar :)

  Cevapla

Nihat Çap
06 Ekim 2016 at 18:20

Merhaba Mehmet Bey.Bilgilerinizi paylaştığınız için teşekkürler.Biz Selanikten Dedeağaç’a otobüs ile geçmek istiyoruz.Türk firmaları bilet satmıyor.Selanik Otagarına nasıl gidebiliriz ve oradan bileti hangi firmadan alabiliriz.Şimdiden teşekkürler.

Cevapla

  Mehmet
  10 Ekim 2016 at 10:41

  Merhaba Nihat Bey,

  Selanik Otogarının internet sitesi burada: http://ktelthes.gr/en/
  Fiziksel adresi ise burası: Thessaloniki Giannitson 244, 54628

  Cevapla

Mehmet
05 Ağustos 2016 at 18:27

Merhaba Anıl,

Atina’da Gece hayatı-barlar olan bir bölge mi istiyorsun yoksa ada mı tam anlayamadım. Fakat Atina’da Gazi mahallesi bulunuyor. Gece hayatı güzeldir. Atina-Selanik arası uçak tavsiye ederim. Ryanair, hem ucuz hem de zaman kaybetmemiş olursun. Erken alırsan büyük ihtimalle tren-otobüs ile aynı fiyat olur.

Sevgiler,

Cevapla

Anıl
05 Ağustos 2016 at 18:08

Öncelikle böyle bir blog açtığınız için size teşekkür ediyorum ve gerçekten mükemmel.Benim size birkaç sorum olucak cevaplarsanız gerçekten memnun olurum. Atinaya yakın gece hayatı ve barları güzel keyifli olan yerler nereleridir ? ( yakın yunan adaları olabilir veya yakın bir ilçesi olabilir ) Selaniğe geçmek istiyorum ancak paylaştığınız tren siteden giriş yapamadım nedense. Atinadan selanik trenle nekadar tutar ve yolculuk nasıl geçer konfor olarak ? otobüs mü tren mi hangisini tercih etmeliyim sizce ? Otobüs seferlerini yaza yazınızıda okudum ancak fiyat ve saat bilgisi göremedim. Şimdiden çok teşekkürler diliyorum emeğinize sağlık

Cevapla

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*