Son güncelleme: 07 Şubat 2018

Yunanistan’da Tsiknopempti Adeti
Bir yıllık takvimde birbirinden farklı Yunan adetleri ve gelenekleri yaşayabilirsiniz. Ve bunların en favori olanları da genellikle içerisinde yemeklerin de yer aldığı adetler oluyor. En azından benim için.

Tsiknopempti; Okunuşu “Çiknopempti” anlamı ise Dumanlı Perşembe olan bu güzel günde insanlar olabildiğince et ve et ürünleri yemekte.

Neden mi? Çünkü 40 gün boyunca yiyemeyecekler de ondan.

DUMANLI DUMANLI YUNANİSTAN SOKAKLARI

Şimdi efendim “insanlar deli mi de bu kadar et yiyorlar” diyebilirsiniz. Haklısınız. Ama bir de şuradan bakın olaya; 40 gün boyunca et ve et ürünleri yemeyecekler. Yani bir anlamda detoks yapacaklar. Ayrıca bu durum Ortodoks inanışının da bir parçası. İşte bu “çılgınlık” buradan geliyor.

Nasıl ki Türkiye’de Ramazan ayı boyunca belli saat aralıklarında yemek-içecek tüketmiyoruz. İşte Yunanlar da bu 40 boyunca et ve et ürünleri, hayvansal gıdalar ve balık ürünleri yemiyorlar. Tamamen sebze tüketimi gerçekleşiyor. E bu 40 günün acısı da Çiknopempti‘de çıkartılıyor.

Çiknopempti’nin hangi gün olacağı her yıl değişiyor. 2018 yılında ise Çiknopemti 8 Şubat Perşembe gününe denk geldi.

HER DÜKKAN BİR SOUVLAKİ’Cİ

E artık Yunanları az çok biliyorsunuz. Eğlenceyi, keyif almayı seven insanlar. Bunun yanına bir de “yemek” eklenince Çiknopemti günü tam bir festival oluyor. İçeriği ne olursa olsun bir çok dükkan, mağazasının önüne kuracağı mangal ile sokak ortasında et pişirebilir ve komşu esnaf ile paylaşabilir. Hatta sokaktan geçen insanlar ile de paylaşacaktır. Neden? Çünkü sevgi paylaştıkça çoğalır : )

40 GÜN BOYUNCA SÜREN ORUÇ

O kadar yenilen etin bir de dönüşü olacak tabi. İşte bu yüzden 40 gün boyunca bazı yemekler sofralardan uzak olması gerekiyor. Sonrasında Apokries Karnavalı geliyor. (Bknz: Apokries Karnavalı) Yenmesi “yasak” olan bazı yemek türleri;

 • Et ve et ürünleri
 • Tavuk ve tavuk ürünleri
 • Yumurta, süt
 • Peynir, yoğurt
 • Balık
2017 - Bizim ofiste mangal yapmak yerine sipariş vermeyi tercih ettiğimiz bir Çiknopemti günü

ÇİKNOPEMPTİ DENEYİMİNİ KAÇIRMAYIN

Öncelikle şunu söylemek istiyorum. Nasıl ki Ramazan ayında Türkiye’de oruç tutmayanlar oluyorsa, Yunansitan’da da bu adeti takip etmeyen insanlar olacaktır. Yani tavernalarda pidesini etin suyuna bandıra bandıra yiyen yunanları görürseniz şaşırmayın.

Bunun yanı sıra, bir gün Çiknopemti adetini yaşamanızı isterim. Keyifli bir günün haricinde insanların ne kadar bonkör ve paylaşımcı olduğunu görebileceksiniz. İşte bu da böyle bir gündür Yunanistan‘da.

Mehmet hakkında

2011 yılından bu yana Atina'da yaşıyorum ve sayfam aracılığı ile Yunanistan hakkında bilgi arayanlara yardımcı olmak istiyorum. Hoşunuza giden yazıyı beğenip paylaşırsanız hatta bir de yorum bırakırsanız çok sevinirim :) Hakkımda bilgi sahibi olmak isterseniz buradan okuyabilirsiniz.

Paylaşan:

2 Yorum

Duygu Öngel
07 Mart 2017 at 10:55

merhaba size bir iki sorum olacaktı,ben istanbul’da yaşıyorum 2001 yılında evlendim 2012 yılında da eşimden boşandım şu an 14 yaşında çok yakışıklı bir de oğlum var :). Boşandık ama bir süre sonra tekrar barıştık, şimdiyse tekrar evlenmek istiyoruz ve ben bunu Yunanistana yapacağımız bir tatilde oğlumuzla birlikte yapmak istiyorum. Biraz yardım gerek :)
Bir de ananem selanik’de doğmuş 8 yaşında buraya gelmiş malum mübadele dedikleri olay, bununla ilgili biraz araştırma yapmak istiyorum bununla ilgili hiç bilginiz var mı?

Cevapla

  Mehmet
  07 Mart 2017 at 17:01

  Merhaba Duygu Hanım,

  Tabi, bu mutlu gelişmenizin bir parçası olmak bana da mutluluk verir :) Nasıl yardımcı olabilirim? Dilerseniz buradan bana direkt olarak yazabilirsiniz: https://komsudaneoluyor.net/iletisim/

  Mübadele konusu ile ilgili ayrıca yazacağım.

  Sevgiler,

  Cevapla

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*