Son güncelleme: 10 Mayıs 2018

Yunanistan’da Yaşamak İçin Ne Kadar Para Gerekli?

500 Euro mu? Yoksa bin 500 Euro mu? Yunanistan hakkında en çok bana sorulan sorulardan bir tanesi bu.

Yunanistan’a yerleşmek ya da Yunanistan’da iş bulmuş bir çok farklı kişinin ortak sorusu bu:

“Yunanistan’da yaşamak için aylık ne kadar paraya ihtiyacım var?”

Hadi gelin hep beraber bir gider tablosu oluşturalım :)

HER ŞEY YAŞAM KALİTENİZE BAĞLI

Eğer ultra lüks bir hayat tarzınız yoksa (o ne demekse :)) her gece dışarıdan yemek yiyen birisinden daha az gideriniz olacaktır. Demek istediğim, hayattan ne beklediğinize göre Yunanistan’daki masraflarınız da -her coğrafyada olduğu gibi- ona göre artış gösterecektir.

Yani anlayacağımız her insanın ihtiyaçlarıda farklı olduğundan -Yunanistan’da şu kadar paraya ihtiyacınız var” diyemem. Fakat en makul düzeyde bir gider listesi yapabiliriz bence. Mesela ilk olarak ev kiralarından başlarız, süpermarket alışverişlerini hesaplarız. E sosyalleşmemiz gerekecek. Biraz da eğlence giderlerimizi ekleriz. Bakalım Yunanistan’da yaşamanın aylık gideri ne olacak.

*Hem bizzat benim yaşamam -böylece daha doğru sayılar verebilmem- hem de başkent olması sebebiyle aşağıda bahsedeceğim ücretler Atina şehri için geçerli olacaktır.

Ev Kiraları

Bir şekilde Yunanistan’a yerleşmeye karar verdiniz. Ve ilk etapta yalnız geleceksiniz. O yüzden 1+1 evin sizin için yeterli olacağını düşünüyorsunuz. (Nasıl bir dayatma yaptım öyle)

 • 1+1 Kiralık Ev Fiyatları: 250-400 Euro 

İlk olarak Yunanistan geneli itibariyle -eğer yeni bir bina değilse- evlerin için büyük ihtimalle çok modern olmayacaktır. Örneğin bir çok evlerin içerisinde kendiliğinden gömme dolap bulunuyor. Ve ekstra bir dolap odayı biraz daha küçültebilir. Fakat eğer şanslıysanız ya da aceleniz yoksa, araya araya mevlanızı da bulabilirsiniz :)) Demek istediğim içi restorasyondan geçmiş evler de bulabilirsiniz. O yüzden kira aralığını 250-400 Euro arasında belirttim.

Elektrik - Su - Aidat

Türkiye’deki hayatımda hiç kendi evim olmadığı için prosedürler nasıl oluyor tam olarak hakim değilim. Yunanistan’da -şimdilik- elektrik ve su faturaları 2 ve 4 ay aralıklarla geliyor. Ben bu noktada size aylık fiyatları vereceğim.

 • Su: 10-20 Euro
 • Elektrik: 40-100 Euro
 • Aidat: 5-40 Euro

Yunanistan’da bir evin giderlerinin en azını su oluşturuyor. Gerçekten. Her ne kadar tek kalıyor olsam da, evimde misafirlerin olduğu dönemlerde bile su faturası en fazla 25 Euro geldi. O yüzden su kullanmaktan korkmayın :) En dikkat etmeniz gereken konu elektrik :) Özellikle krizle birlikte apartmanlarda merkezi ısıtma pek tercih edilmiyor. Yani her daire kendi çaresine bakıyor: Elektrikli kalorifler ve klimalar ile. Ve bu da elektrik faturasını en tatlı tatlı şişiren etkenler. Elektrik için ayda minimum 40 Euro’yu hesap edin. Aidatların yüksekliği ise yakıtla alakalı. Eğer dediğim gibi merkezi ısıtma yoksa ayda ortalama 10 Euro gibi bir gider var. Çünkü binalarda apartman görevlisi bulunmuyor.

Süpermarket Alışverişi

Komşuda Tv YouTube kanalımda bir video çekmiştim. Orada süpermarket ürünlerinden bir kaç karşılaştırma yaptım. Yunanistan’da -eğer geliriniz Euro ise- süpermarket giderleri halen insaflı seviyelerde geziyor.

 • Etin kilosu: 6-8 Euro
 • Tavuk eti kilosu: 8-10 Euro
 • Domates kg: 1,60-1,80 Euro
 • Feta peynir / 400gr: 4,60 Euro

Bu böyle gider tabi :) Fakat süpermarket alışverişi için aylık 100-140 Euro arası bir gider size güzel güzel yetecektir.

Yiyecek-İçecek

E tamam canım o kadar da insafsız olmayalım. İş çıkışı bir kafenio‘ya gidip meze yemeyeceksek neden çalışıyoruz ki? :) Ya da süpermarket alışverişi yaptık tamam ama. Arada bir kaç gün kaçamak yapıp 1 öğün de olsa dışarıdan sipariş verebiliriz.

 • Yiyecek-içecek günlük: 5-13 Euro

Bir gün belki ofise sipariş verebilirsiniz. Ertesi gün de kafe içmeye gidebilirsiniz. Yiyecek ve içecek için ayda ortalama 150 Euro gidecektir.

Ulaşım

En düşük şartlarda geldiğimizi farz ediyorduk ya hani :) Heh, işte arabamız da yok. Fakat toplu taşımayı kullanacağız. Atina’da toplu taşıma biletlerinden en ucuz olanı 1.40 Euro. Fakat siz artık bir turist değilsiniz. Ve her gün toplu taşıma kullanımına ihtiyacınız var.

 • Aylık Toplu Taşıma: 30 Euro

O yüzden Türkiye’de olduğu gibi Yunanistan’dan da aylık toplu taşıma kartı alabilirsiniz. Bunun fiyatı ise bugün itibariyle 30 Euro.

Aylık Toplam Masraflar

Kira 250-400 Euro
Su-Elektrik-Aidat 55 Euro
Süpermarket 100 Euro
Yiyecek-İçecek 150 Euro
Ulaşım 30 Euro
Toplam 585 Euro

YORUMLARDA BULUŞALIM MI?

Hepimiz insan oğluyuz. Ve tabiki hep biraz daha fazlasını istiyoruz. Arabamız olsun. Tatile gidelim. Yeni cep telefonu alalım. Bunların sınırı yok.

İşte bunların sınırı olmadığı için de giderlerimizi en temel ihtiyaçlarda bırakıyorum :) Fakat yine de benim kaçırdığım ya da özellikle öğrenmek istediğiniz bir gider/masraf bulunuyorsa aşağıya yorumlara yazabilirsiniz.

Yeni bir yazıda görüşmek dileğiyle :P

Mehmet hakkında

2011 yılından bu yana Atina'da yaşıyorum ve sayfam aracılığı ile Yunanistan hakkında bilgi arayanlara yardımcı olmak istiyorum. Hoşunuza giden yazıyı beğenip paylaşırsanız hatta bir de yorum bırakırsanız çok sevinirim :) Hakkımda bilgi sahibi olmak isterseniz buradan okuyabilirsiniz.

Paylaşan:

18 Yorum

sezgin
13 Mayıs 2018 at 16:46

merhaba..karadenizden,özellikle Trabzon dan göç edenler,Yunanistan ın hangi bölglerinde,şehirlerinde,toplu olarak mı yaşıyor.bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim.teşekkür ederim

Cevapla

  Mehmet
  16 Mayıs 2018 at 13:59

  Selam Sezgin. Trabzon özelini bilmiyorum ama Karadeniz’den göç eden Rumlar genellikle Yunanistan’ın Girit adasında bulunuyorlar. Hatta soy isimleri -idis ile bitiyor ve bu insanlar genellikle Giritli oluyor.

  Cevapla

Muslum
11 Mayıs 2018 at 00:29

Mehemt merhaba yanana yerleşmek istiyorum elimde pek bi birikim yok şuan oraya gelipte bir ev bulabilir miyim bir iş düzeni kurana kadar orda çalışabilir miyiz yabancı insanların içinde dil bilmiypruz yardımcı olursanız sevinirim

Cevapla

Muslum
11 Mayıs 2018 at 00:26

Bende eşimle birlikte yunana yerleşmek istiyorum orada yaşamak istiyorum iş konusunda sıkıntı çeker miyim mesleğim tekstil ayriyeten garsonluk ta yapıyorum birde şunu sormak istiyorum oraya gelmek için pek bi param yok ev bulma imkanım varmı bunları öğrenmek istiyorum

Cevapla

Selcuk
01 Nisan 2018 at 14:37

Merhaba mehmet. Ben yunanistana yerleşmek istiyorum fakat mesleğim kaportaci .sanayi imkanları nasıl yada kaynakci olarak iş bulabilirmiyim? Ve takribi olarak ne kadar maaş alabilirim

Cevapla

hakan saka
02 Mart 2018 at 13:14

Merhaba Mehmet, benim sormak istediğim. Ev fiyatlar ve ev kiraları oranı nedir? 250.000 EUR luk bir gayrimenkul alımına vatandaşlık verildiğini duymuştum. bu yatırımdan aylık düzenli olarak acaba ne kadar kira geliri elde edilebilir? teşekkürler..

Cevapla

Leyla Gunenc
21 Aralık 2017 at 02:32

Merhaba !
Ben gecen gunde sormustum instagramdan cok yogunsunuz herhalde.Yunanıstanda ve bazı aAB ulkelerınde dısarıdan ıscı veya eleman getırtmek ıcın işyerının 25 calısanı olması sartmıs, Ancak bazı AB ulkelerınde şirketın baglı bulundugu ticeret odadına gıdıp ben su su vs vasıflarda eleman bulamadım ornek googledan web sitesınden Turkıyede bırısını buldum bana bunu getırtın bu benım işim için gerekli dediği zaman calişmak için D tipi vize alınıyormus konsolosluk elemanı bulup yolluyormus. Sizden rıca etsem bu konuyu ögrenip beni aydınlatabılırmısınız benım için çok önemli.

Cevapla

Fatoş K.
06 Eylül 2017 at 03:18

Mehmet Bey merhabalar.
Öncelikle yazınız için çok teşekkür ederim. Gayet aydınlatıcı olmuş. Biraz evham yaptığımdan tutunabilir miyim diye yorumunuzu sormak istiyorum.
Öğretmenim, bir dil okulunda yöneticiyim şuanda. Evliyim, Gaziantep’de yaşıyorum, öncelikle ben gideceğim eşim sonrasında gelecek eğer ben tutunabilirsem tabi :)
Ben 2 gün önce bir iş teklifi aldım. Net 850 Euro, prim ve bonus olayı da var ama pek fazla değil. (Max 1000 euro olur muhtemelen).
Bahsettiğim iş kurumsal fakat biraz stresli zannımca. Bir danışmanlık şirketi (call service tarzında).
Vergi konusunda biraz daha detaylı bilgi rica ediyorum sizden.
Bir de bahsettiğim maaşla eşim ve ben geçinebilir miyiz?
(Bu arada çocuk sahibi değiliz henüz).
Şimdiden çok teşekkür ederim.

Cevapla

Selma
22 Ağustos 2017 at 20:52

Merhaba,

ben Yunanistan(Atina)’dan bir iş teklifi aldım. Kabul edersem eylül sonunda başlayıp, aylık brüt 1200 euro, net ise 920 euro gibi bir miktar alacağım söylendi. Endişelerim vardı biraz yazınızı okumadan önce, ama şimdi daha olumlu bakıyorum diyebilirim.
Benim sormak istediğim konu ise telefon ve internet masrafları nasıl acaba ?
Ve ayrıca Yunanlıların çalışan kadınlara karşı biraz ön yargılı olduklarını okudum. Özellikle yurt dışından geliyorlarsa. Pek de inandığım söylenemez ama yine de sizin bu konudaki izleniminizi paylaşmanızı rica edecektim.

Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim 😊

Cevapla

  Mehmet
  22 Ağustos 2017 at 23:14

  Selam Selma,

  Telefon-internet: Açıkçası Türkiye’ye kıyasla biraz daha pahalı olduğunu söyleyebilirim. Çok teknik detayları bilmemekle beraber evde 24 Euro ile internet+ev telefonu alabiliyorsun.

  Cep telefonlarında ise durum değişiyor tabi. Dilersen kontorlü olarak bilinen (yunanca kartokinito) alabilirsin veya faturalı. Fakat orada da yine internet paketleri hem çok GB değil hem de pahalı.

  Kadın çalışanlara ön yargı…. Cevap yazmama gerek bile yok :) Yanlış bilgi.

  Sevgiler,

  Cevapla

   Arda
   23 Ağustos 2017 at 21:22

   Mehmetcigim merhaba,sana kisa bir bilgi vereyim.Sabit telefon + cep telefonu +internet+ Yurt disi sabit telefondan 49 ulkeye..hepsi kosulsuz free gorusmeler..28,90 euro NOVA ile..ben kendim kullaniyorum..Selamlar.

   Cevapla

    Umut Çakır
    22 Şubat 2018 at 22:56

    Merhabalar Arda Bey,

    anladığım kadarı ile yunanistan da yaşıyorsunuz bana da bir iş teklifi geldi sizinle görüşmek ve danışmak isterim. umtckr8855@gmail.com yardımcı olabilirseniz çok sevinrim.

    Cevapla

Melis
15 Haziran 2017 at 17:52

Yunanistanda üniversite ve lise okuma masrafları ve şartları hakkında bilgi verirmisiniz :)

Cevapla

Aşkın ŞAHİN
13 Haziran 2017 at 12:47

Merhaba Mehmet bey ben İstanbul’da yaşıyorum ve Yunan vatandaşı bir bayanla evleneceğim Atina’da yaşamayı düşünüyoruz benim Belçika ehliyetini var ADR sertifikam var calisma imkanları nasıl tanıdığınız bildiğiniz lojistik firmaları varmı yada bir site teşekkürler…

Cevapla

Ersan
07 Haziran 2017 at 14:58

Güzel bilgiler için teşekkür ederim Αθήνα ya taşınmak isteyen biri olarak bilgilerinden faydalanıyoruz sevgiler αντίο 🤗

Cevapla

Soner Kalonya
07 Haziran 2017 at 13:14

Mehmet selam :) Bunlar dışında orada yaşayan biri olarak (vergi, sgk vs) ödenmesi zorunlu olan neler var? Mesela gelirin freelance biri olarak Norveç’ten olsa. Bilgin var mı bu konuda?

Cevapla

  Mehmet
  08 Haziran 2017 at 00:05

  Hmm güzel soru. Soner kendimden örnek vereyim. Üzerime ev, araba gibi bir mülküm olmadığı için ekstra vergilerden muaf oluyorum tabi. Hatta yıl sonunda ufak bir oranda vergi iadesi de alıyorum.

  Freelancer olarak çalışmak istersen, daha doğru freelance işini resmi fatura kesecek gibi yaparsan (yani legal olmak için) %40’lara kadar bir vergi var diye duydum. Bir kaç freelancer olarak çalışan arkadaşlarımın yakınmalarıydı :)

  Cevapla

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*