Son güncelleme: 30 Mart 2018

Yunanistan’da Yatırım ve Golden Visa Hakkında Tüm Bilmeniz Gerekenler
Şimdi bi dünya düşünün. Herkes her şeyi biliyor. Ya da bildiğini iddia ediyor. Reyondaki karpuzun kalitesinden arabanın motor gücüne kadar.. Herkes her konuda uzman.. Böyle bir şey olabilir mi?

Sizi bilmiyorum ama ben işin gerçekten uzmanları ile görüşüp fikir alışverişi yapmayı daha faydalı buluyorum. Böylece Yunanistan’a yatırım yapmak isteyen sizler için de kafalarınızdaki sorularınıza daha doğru yanıtlar bulabileceğimizi düşünyorum. Zaten Komşuda Ne Oluyor sayfamda da bu şekilde tavsiyeler sunuyorum size.

Nasıl, iyi düşünmüş müyüm?

BİR BİLENE DANIŞMAK

Son zamanlarda Yunanistan’da yatırım yaparak (mülk edinme veya iş kurma) oturma ve çalışma izni elde edebilme konuları ile ilgili oldukça sorular alıyorum sizlerden. Hepsi de oldukça mantıklı ve sorulması gereken sorular. Ne kadarlık bir bütçe gerekir? Nerelerden ev alabilirsiniz? Prosedürler nelerdir? vs vs…

Fakat yazının başında dediğim gibi, benden hem karpuzdan anlamamı hem de araba motorunu bilmemi beklemeyin. (Zaten her 2 konuda da kötüyüm) Bu noktada aklınızdaki sorulara en doğru yanıtları, bu tecrübeyi hali hazırda yaşamış ve deneyim sahibi olmuş kişiler verebileceğine inanıyorum.

NASREDDİN HOCA FIKRASI GİBİ

Bu yüzden de size Nasreddin hocanın dediği gibi, doktor değil de eşekten düşmüş birisi getiriyorum/tanıştırıyorum. Gelin detaylıca anlatayım.

Ela'nın evinde buluştuk ve özlediğim Türk yemeklerini yedim. Kendisine buradan teşekkür ederim : )

TÜRKİYE’DEN GELİP ATİNA’DA EV SAHİBİ OLDULAR

Komşuda Ne Oluyor sayfama sizlerden en çok ve sık bir şekilde gelen ortak soru şu; “250 bin Euro’muz var. İşlemlere nereden/nasıl başlayacağız?”, “Oturma iznimiz ne zaman olacak?”

Evet, ben 6 yıldır Yunanistan’da yaşıyorum ve bir çok bürokratik gelişmeden haberdarım. Fakat henüz 250 bin Euro’ya ev alma aşamasında değilim . – Buraya not düşelim. Bütçem hazır olduğunda size haber veririm : ) – Ayrıca bildiğiniz üzere ben oturma iznimi de öğrencilik ve çalışma dönemlerimde başvurak almıştım. Yani mülk edinerek nasıl alınır sadece teorik olarak biliyorum.

İşte bu noktada Cüneyd ve Ela Yunanistan’da mülk edindiler ve ardında da Golden Visa yani 5 yıllık oturma iznine sahip oldular. Bu da demek oluyor ki tüm süreç ve prosedürler hakkında 1e1 bilgi sahibiler. Tüm adımları tecrübe edindiler.

Ve işte şimdi de yaşamış oldukları tecrübeyi Sirtakinvest aracılığı ile sizin gibi Yunanistan’da mülk edinmek isteyen kişi ve ailelere aktararak danışmanlık veriyorlar.

Cuneyd, çiçeği burnunda Atinalı.
Ela ise 2014 yılından bu yana Atina'da yaşıyor.

İster İSTANBUL'da ister ATİNA'da Görüşün!

Öğrenebildiğim kadarıyla Cüneyd ve Ela, haftanın belirli günleri İstanbul’da belirli günleri de Atina’da bulunuyorlar.

Ne de olsa İstanbul’da bir yakadan diğer yakaya geçene kadar onlar İstanbul’dan Atina’ya gidebilirler : )

Ve bu günlerde Yunanistan’da mülk edinme ve oturma izinleri ile ilgili süreçler hakkında ilgilenen sizin gibi kişilere bilgiler veriyorlar.

Dilerseniz aklınıza gelen ve nasıl olduğunu öğrenmek istediğiniz tüm adımlar ve süreç hakkında Cüneyd ve/veya Ela ile iletişime geçebilir ve kendileri ile görüşebilirsiniz.

İşte hepsi bunlar. Eğer olur da Atina’da komşu olursak bi kahveye gideriz artık, değil mi? ???? : )

 

Yunanistan hakkında yazılar, fotoğraflar ve videoların paylaşımı email adresinize gelsin.

Mehmet hakkında

2011 yılından bu yana Atina'da yaşıyorum ve sayfam aracılığı ile Yunanistan hakkında bilgi arayanlara yardımcı olmak istiyorum. Hoşunuza giden yazıyı beğenip paylaşırsanız hatta bir de yorum bırakırsanız çok sevinirim :) Hakkımda bilgi sahibi olmak isterseniz buradan okuyabilirsiniz.

Paylaşan:

6 Yorum

Ahmet Sait
26 Mayıs 2017 at 00:23

Gerçekten açıklama süper olmuş😆

Cevapla

kaan
25 Mart 2017 at 13:06

edırnelıyım karsı taraftan kavaladan ev almak ıstıyorum ıonerınız varmı ?

Cevapla

  Mehmet
  10 Nisan 2017 at 14:19

  Selam Kaan, Soru o kadar geniş açılı ki benim geometri bilgim yeterli değil yanıtlamak için :) Nasıl bi öneri? Hangi konuda?

  Cevapla

Hamit ÇELİMLİ
11 Mart 2017 at 00:07

Mehmet Bey merhaba Ben emekli Eczacı Hamit ÇELİMLİ Size daha önce de yazmışttım ancak bekledim cevap gelmedi. Ben de Sizin gibi Yunanistan da yaşamak istiyorum Selanik veya herhangi bir adada olabilir. Bunu nasıl başarabilirim yazarsanız memnun olurum.
Saygılarımla

Cevapla

  Mehmet
  11 Mart 2017 at 16:43

  Merhaba Hamit bey,

  Ev alabilirsiniz mesela : )

  Cevapla

   Ertuğrul şahin
   11 Mart 2017 at 18:36

   Mehmet bey süper açıklamışsınız…

   Cevapla

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*