Son güncelleme: 25 Kasım 2017

Yunanistan’ın Bilmediğiniz ve Belki De Hiç Duymadığınız Kış Destinasyonları

Yunanistan ve Tatil kelimelerini aynı cümleden kullansam akıllara ilk gelecek olan Deniz-Güneş-Plaj vb gibi yaz mevsimi ile alakalı konular gelecektir.

Fakat sizce bir ülke sadece bunlardan ibaret olabilir mi? Ne yani Yunanistan’da insanlar kış mevsimi gelince hep beraber ülkeyi terk edip tatil için başka şehirlere mi gidiyorlar?

Tabiki değil :) Mykonos-Santorini kadar bilinmeyen fakat bir o kadar farklı güzelliklere sahip Yunanistan’ın Kış Destinasyonlarını sıralıyorum. 

ATİNA’DAN DA GİDEBİLİRSİNİZ SELANİK’TEN DE

Aşağıda okuyacağınız bu yerlere Atina’dan veya Selanik’ten gidilebiliyor. Kayak yerlerinden dağ evlerine ya da bir göl kenarındaki kasabaya kadar sonbahar ve kışın gelebileceğiniz yerleri sıralıyorum şimdi. Üzerinize inceden hırka, kazak falan alın, soğuk olabilir :)

Kayak Merkezi Parnassos

BU İNSANLAR NEREYE KAYACAK?

E değil mi canım? Sadece deniz bisikletinde pedal çevirmek ya da jet-skiye binmek kesmez Yunanları. Kışın da sportif aktivitelere ihtiyaçları var. 

Parnassos’u Yunanistan’ın Uludağ’ı olarak düşünebiliriz. Atina’dan 2 saatlik uzaklık mesafesinde. Yunanistan’da kayak merkezi için akıllara ilk gelen yer. (Farkındaysanız ilk dedim çünkü hemen aşağıda ikincisi de yer alıyor)

İlgilenenler için biraz teknik bilgi vereyim. Parnassos’ta toplam 10 farklı telesiyej ve 19 farklı kayak pisti bulunuyor. Tüm bu pistlerin toplam uzunluğu ise 36km. Eğer yanınızda kayak ekipmanlarınız yoksa problem değil. Çünkü kayak merkezinde ski ve snowboard ekipmanlarının kiralandığı Kelaria adında bir merkez de bulunuyor.

Kalavrita

DAĞ EVİNDE ŞÖMİNE BAŞINDA…

Kalavrita, Yunanistan’ın Mora Yarımadasında yer alan bir bölge. Yukarıda bahsettiğim Parnassos kadar olmasa da Kalavrita da kayak için ziyaret edilen bölgelerden bir tanesi. Fakat burası hakkında size anlatmak istediğim bir başka konu var.

Neden bi Mykonos-Santorini kadar bilinmiyor, tanınmıyor anlamış değilim. Fakat Kalavrita’nın tepesine giden ve 1895 yılından günümüze gelen bir tren bulunuyor. Bu trenin adı: Odontotos. Bu Odontotos treninin takip etmiş olduğu güzergah boyunca kendinizi tam bir masal içerisinde hissedeceksiniz. (Ne yazıkki Yunanistan’a ilk geldiğim yıllarda bu trene binmiştim fakat o zaman Komşuda Ne Oluyor henüz portakal olduğu için elimde görsel bulunmuyor. Söz. Sizin için bir kez daha gideceğim :))

Kalavrita’ya Atina’dan 1 geceliğine ya da haftasonu için gidebilirsiniz. Açıkçası sadece Kalavrita’yı görmek için Yunanistan’a gelmek pek mantıklı olmayabilir. O yüzden halihazırda Atina’ya geliyorsanız dönüşünüzü belki 1 gün daha erteleyecek şekilde programlayabilirsiniz.

Cave of The Lakes

Kalavrita'da görebileceğiniz bir de "Cave of the lakes" denilen Türkçe'ye ise "Göllerin Mağarası" diye çevirdiğim bir yer bulunuyor. Sanırım aşağıdaki görsel daha iyi anlatabilir :)

Arachova

Arachova, yukarıda bahsettiğim Parnassos ve Kalavrita’ya kıyasla biraz daha geçirelecek zamanı fazla ve nüfus olarak büyük bir yer. Ve tabi Yunanların da kış mevsiminde tercih ettikleri bir bölge.

Eğer kayak yapma amacınız/niyetiniz yoksa Kalavrita’yı tavsiye ederim. Aynı zamanda bölgede akşam çıkıp birşeyler içebileceğiniz mekanlarda bulunuyor. Kalavrita’nın bir başka özelliği ise bölgedeki bir çok konaklama yerlerinin ağaç evlerden oluşması. İnceden de kar yağdımı kısa film bile çekebilirsiniz :)

Noel Baba Köyü

Kış mevsimi denince Christmas’ı unutmamak lazım. Yunanistan Christmas döneminde ışıl ışıl olur. Çünkü Christmas Yunanistan ve Yunanlar için oldukça önemli bir -dini- bayram oluyor.

Drama’yı önemli kılan konulardan birisi de Christmas. Bölgede bir Greek Santa Claus köyü bulunuyor. Ve tüm Christmas etkinlikleri ağırlıklı olarak bu köyde bulunuyor. Drama’ya yakın olan bir de Falakros (yunancada kel demek) kayak bölgesi bulunuyor. Ortalama 2 bin metre yüksekliğinde ufak bi yer. Ama yol üzerinde ziyaret edilir bence.

Zaten Türkiye’ye de çok yakın. Siz bence bu listeye Drama’dan başlayabilirsiniz :)

Mehmet hakkında

2011 yılından bu yana Atina'da yaşıyorum ve sayfam aracılığı ile Yunanistan hakkında bilgi arayanlara yardımcı olmak istiyorum. Hoşunuza giden yazıyı beğenip paylaşırsanız hatta bir de yorum bırakırsanız çok sevinirim :) Hakkımda bilgi sahibi olmak isterseniz buradan okuyabilirsiniz.

Paylaşan:

2 Yorum

emel taşlar
26 Kasım 2017 at 00:52

merhabalar,
Yunanistan da dört haftalık yunanca dil eğitimi almak istiyorum biraz kafa dinlemek,biraz da kültürü öğrenmek maksadı ile,önerebileceğiniz okul var mı,bir de uçağa binemediğim için sakız adasından gemiyle gelmek istiyorum,bu gideceğim ve kalacağım yer için sorun olur mu..İzmir den selamlar..

Cevapla

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*