Son güncelleme: 01 Mart 2017

Yunanistan’ın En Büyüğü: Patra Karnavalı

Ve işte karşınızda karnaval, karnaval ve karnaval… Açıkçası biraz boynum bükük. Eğer bir şeylerden eksik kalmadıysam veya kaçırmadıysam, Türkiye’de yaşadığım süre içerisinde -ki bu zaman yaklaşık 24 yıla tekabül ediyor- bir keresinde bile Karnaval yaşamadım.

He dersiniz ki “Çok büyük bir eksiklik mi? -Bence tercih meselesi. Fakat şoruyu şöyle soralım.

Olmasının kime ne zararı var?

MADEM 40 GÜN ORUÇ TUTACAĞIM NEDEN KUTLAMAYAYIM?

Şimdi öncelikle insanlar deli mi de değişik değişik kostümler giyerek kutlama yapıyorlar diyebilirsiniz. Önce çok kısa bu kültürün nereden geldiğinden bahsedeyim size. Paskalya bayramını bilirsiniz. Hani insanların kuzu çevirme yaparak kutladıkları bayram.

İşte bu Paskalya bayramı öncesinde Yunanistan’dan 40 gün boyunca et-tavuk ve hayvansal gıdaları tüketmezler. (Bir anlamda Hristiyan aleminin oruc tutması gibi)

Heh! İşte bu 40 gün başlamadan önce de yine bir et ve karnaval eğlencesi olur. Ona da Tsiknopemti (Çiknopemti) ve Apokries karnavalı diyoruz. Olayın özetine geliyorum.

Madem 40 gün boyunca inancımızı gerçekleştireceğiz. Bunun başında da sonunda da kutlayalım.

Karnaval alışkanlıklarından birisi, grupların farklı farklı kostümlere bürünerek korteje katılması - 2017 Patra

EN GÖSTERİŞLİ KARNAVAL PATRA’DA. İKİNCİSİ İSE İSKEÇE

Apokries karnavalı, Paskalya bayramı ile bağlantılığı olduğu için her yıl tarihlerinde değişiklik oluyor. Paskalya hangi güne denk geliyorsa yaklaşık 40 gün öncesi de Apokries karnavalının zirve yaptığı gün oluyor.

Bu inanış Yunanistan’ın tümünde geçerli olduğu için tabiki en büyük şehirlerden en küçük köy-kasabalara kadar irili-ufaklı kutlamalar gerçekleşiyor. Bu kutlamaların en büyüğü ise Yunanistan’ın 3. büyük şehri olan Patra’da gerçekleşiyor.

Hatta ben bu sefer günübirlik gidip-geldiğim için şehrin girişinde oluşan trafiği d ilk defa deneyimledim. Sadece Yunanistan’dan değil bir çok yabancı turistte Patra karnavalını takip etmeye geliyor-muş.

SEN DE YÜRÜYÜŞ TÖRENİNE KATILABİLİRSİN

Karnaval hazırlıklarının yoğun olarak gerçekleştiğini söyleyebilirim. Dilerseniz kendi bir grubunuzu oluşturarak -belli bir konsept içerisinde- yürüyüş gösterilerinde yerinizi alabilirsiniz. Veya belediyenin halihazırda düzenlediği ve farklı farklı kostümlü grupların olduğu ekiplere katılabilirsiniz.

Bu noktada 10-15 Euro arası bir ücret vererek kostümü satın alıyorsunuz, yürüyüş esnasında yerinizi alıyorsunuz. Ve bitince de tabiki kostümünüzü beraber hatıra olarak götürebiliyorsunuz.

Nasıl ama?

SENEYE BEN DE YÜRÜYÜŞ TÖRENİNDEYİM

Bir yunan arkadaşım söylemişti; “Eğer ki yürüyüş ekibinde yer almayacaksan çok da eğlenceli değil karnaval” Kısmen doğru. Fakat ben bunu biraz değiştirmek istiyorum.

Gösteri yürüyüşünde yerinizi almasanız da eğlenirsiniz. Fakat yürüyüşte yerinizi alırsanız ÇOK DAHA FAZLA eğlenirsiniz. İşte bu yüzden bir sonraki karnaval için şimdiden hazırlanmaya başlıyorum. Kostüm seçeneklerimi gözden geçireceğim. En komik ve beni temsil ettiğini düşündüğüm bir kostüm ekibinde yer alacağım ve yürüyüşe bu sefer içeriden katılacağım : )

Kim bilir, bu sefer Komşuda Ne Oluyor olarak hep beraber bir organizasyon yaparız. Hep beraber Atina‘da veya başka bir yerde buluşuruz ve beraber katılırız. Çok komik olmaz mı? : )

Mehmet hakkında

2011 yılından bu yana Atina'da yaşıyorum ve sayfam aracılığı ile Yunanistan hakkında bilgi arayanlara yardımcı olmak istiyorum. Hoşunuza giden yazıyı beğenip paylaşırsanız hatta bir de yorum bırakırsanız çok sevinirim :) Hakkımda bilgi sahibi olmak isterseniz buradan okuyabilirsiniz.

Paylaşan:

2 Yorum

Ozan OZEN
04 Mart 2017 at 14:06

Oldukça keyifli gözüküyor. Barcelona’da katılmıştım o da çok eğlenceliydi La Mercè festivalini tavsiye ederim. Ama onu yazın yaşamıştık hatta yaz sonu gibi fakat gördüğüm kadarıyla Yunanistan Patra’da ki şu an ki havada yani soğuk havada oluyor ondan biraz daha yazı beklemek veya sonbaharda soğuk havada keyifli olur gibime geldi.

Cevapla

Ahmet Arabacı
27 Şubat 2017 at 15:31

Ben Edirne de yaşıyorum. .Yunanistana ne gibi Ürün pazarlama yapabiliriz

Cevapla

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*