Son güncelleme: 05 Haziran 2017

Yunanistan’ın En Güzel Miraslarından Kafenio’lar
Özellikle Türkiye’den Yunanistan‘a gelenlerde şöyle bir duygu oluşuyor; Çok fazla teknolojik gelişim hakim değil. Binalar eski. Yeni gökdelenler yok. Yok yok yok :)

Fakat bir şey söyleyeyim mi? Evet, haklısınız. Bunların hiç biri Yunanistan’da yok.

Ya da sizin Türkiye’de sahip olduğunuz çoklukta, her adım başı AVM, gökdelen yok. Haklısınız.

GELİŞMİŞLİK GÖKDELENLERLE OLSAYDI, DUBAİ MEDENİYETİN BAŞKENTİ OLURDU

Fakat öyle değil, değil mi?! Yunanistan bu konuda biraz tutucu diyebiliriz. Fakat bunun iyi mi yoksa kötü mü olduğunu birazdan karar verelim. Mesela Atina’nın merkezinde ve sahil bölgelerinde uzun katlı binalar göremezsiniz. hatta bütün binalar aynı yüksekliktedir. Bunun bir sebebi var tabi. Kanunlara göre Atina merkezinde belli bir yüksekliğin üzerinde (5 ya da 6 kata tekabül ediyor) bina inşa edilemiyor.. Sebebi ise; Akropolis, şehrin bütün her yerinden görünebilmeli. Yani Donald Trump bile gelip milyar euro’larını yatırsa Atina’ya Donald Tower yapmasına izin verilmiyor:) Şimdi, ne dersiniz. Bu tutuculuk İyi mi? Kötü mü?

YUNANİSTAN İLE ZAMAN TÜNELİ

Atina o eski yıllarındaki güzellikleri bugünlere getirebilmiş. Sabit pazar var mesela burada. Et-balık pazarı. Başkent’in göbeğinde sokak pazarı kuruluyor. Ve bu pazardan çıkanlar sokak köşesindeki kahvehanelere oturup kahve-uzo içerek dinleniyorlar. Bugün İstanbul’dan 30-40’lı yaşlarda birisi Atina’ya geldiğinde şehir size zaman tüneline binmiş hissi verebilir. Dikkat etmeniz gereken bir başka husus daha var tabi. İnsanlar -herşeye rağmen- mutlular. O anın keyfini çıkarabiliyorlar.

KAFETERYA BULUNDU MERTLİK BOZULDU

Yunanistan’da bir kahvehaneye gitmek isterseniz onun için ayrı bir kelime olan “kafenio”yu kullanmanız gerekiyor. Kafeterya başka, kafenio başka. Bu kafenio’larda büyük gösterişler beklemeyin. Her şey çok standart. Türk/Yunan kahvesi mi istiyorsun? 1.50 Euro. Yanında bir de ufak sürahi su. Tamam. Ya da öğlen arası 2 kadeh şarap da içebilirsin. Ev yapımı olduğu için çok ağır olmayacaktır. Yanında da bir ufak tabağa salatalık-domates-turşu. Süper.

İSTERSENİZ Bİ EL TAVLA ATIN

Hatta bu kafenio’larda masa oyunları da oynanıyor. Yani tavla, domino ya da satranç. Haliyle sessiz de olmanız gerekir ama bir yandan da televizyonda haberler dönecek. O arkada tıngırdasın sorun değil. Aralarda siyasetçilere sallanacak nihayetinde :)

YUNANİSTAN’DAN 6 FARKLI KAFENİO

Yunanistan’da yayın yapan RizopoulosPost’un yapmış olduğu sıralamada Yunanistan’ın farklı yerlerinden 6 farklı kafenio’yu sıralamış. Ben de sizler için çevirip yayınlıyorum.

1) Megali Kafenio, Tripoli

2) Panellinion, Amfissa

3) Akanthos, Kalarrites

4) Kafenio Drakaki, Sifnos

5) Opos Palia, Patra

6) Xora Astipalaias

Kafenio’lar ağırlıklı olarak orta yaş ve üzeri kişilerin gittiği bir yer olsa da bir çok sefer önünden geçerken oturmuşluğum oldu. Kimse de bana uzaylıymışım gibi bakmadı :) Tavsiye ederim. Eğer şansınız olursa 1 saat oturabilirsiniz. Keyif alacağınızdan eminim.

Mehmet hakkında

2011 yılından bu yana Atina'da yaşıyorum ve sayfam aracılığı ile Yunanistan hakkında bilgi arayanlara yardımcı olmak istiyorum. Hoşunuza giden yazıyı beğenip paylaşırsanız hatta bir de yorum bırakırsanız çok sevinirim :) Hakkımda bilgi sahibi olmak isterseniz buradan okuyabilirsiniz.

Paylaşan:

2 Yorum

Şule
11 Ocak 2018 at 13:36

Merhabalar, Atina ya da Selanik içerisinde önerebileceğiniz kafeniolar yok mu acaba?

Cevapla

Nihat GEDİK
26 Eylül 2017 at 21:40

KAFETERYA BULUNDU MERTLİK BOZULDU…………….İŞTE BU…İŞTE BU…….ŞİMDİLERDE KAFETERYADA YOK ….CAFE ler var…..nerde o eski meyhaneler…yaz deftere alısın haftaya…dediğimiz….plakladan gazeller dinlediğimiz…..yok kalmadı…..KAFETERYA BULUNDU MERTLİK BOZULDU…..gerçek bu

Cevapla

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*