Son güncelleme: 15 Mart 2017

Yunanistan’ın İlk Başkenti: Nafplion
Yunanistan‘ın Mora yarımadasından bulunan Nafplion şehri, 1829-1834 yılları arasında Yunanistan’ın ilk başkenti olmuştur.

Yunanistan’ın hemen hemen her yeri gibi Nafplion’un da başlıca gelir kaynağı turizmdir.

Toplam yerel nüfusu ortalama 14 bin olan şehir,  özellikle alman turistler tarafından oldukça ziyaret edilir.

Atina’ya uzaklık mesafesi ise otobüs ile ortalama 2 saat uzaklık mesafesindedir. (147 km)

nafplion_

Dilerseniz Atina veya Selanik‘ten kalkan Argolidas otobüsleri ile Nafplion’a gidebilirsiniz. En son 2013 Mayıs ayında kullandığımda tek yön tam bilet 11 Euro idi.

nafplion_3

İlk bakışta sokakların mimari dizaynı ve binaların renkleriyle beraber bir İtalyan şehri havası sezebilirsiniz. Bununla beraber şehirde Osmanlı kalıntıları da bulunmaktadır.

Osmanlı döneminde cami olarak inşa edilen (1730) aşağıdaki bina, daha sonra şehrin Yunanistan’ın ilk başkenti olması sebebiyle meclis olarak kullanıldı.

nafplion_7

Mehmet hakkında

2011 yılından bu yana Atina'da yaşıyorum ve sayfam aracılığı ile Yunanistan hakkında bilgi arayanlara yardımcı olmak istiyorum. Hoşunuza giden yazıyı beğenip paylaşırsanız hatta bir de yorum bırakırsanız çok sevinirim :) Hakkımda bilgi sahibi olmak isterseniz buradan okuyabilirsiniz.

Paylaşan:

6 Yorum

Semra
19 Haziran 2017 at 11:03

Mehmet bey merhaba biz 3 günlük gemi turuyla nafplio ya geleceğiz tura katılmak istemiyoruz bize tavsiyeleriniz ne olur.birde çocuklarımla denize girmek istiyorum plaj yakinmidir?şimdiden teşekkürler

Cevapla

Bilgin Alanbey
28 Şubat 2017 at 18:32

Değerli arkadaşım:)

Çok güzel bir pencere açmışsın.. Çok teşekkür ederim : Ben de Naflionu yıllar önce gördü İyi bir Mora gezisiydi. İk başkent oluşunun da farklı bir değeri var bence ve mimarisi çok hoş … Ben Lozan Mubadilleri Vakfının kurucularındanım ve halen mütevelli heyet üyesiyim … Fırsat olursa Naflionu tekrar görmek isterim …. Bursa’ya da beklerim … Güzel günler diliyorum….

Cevapla

Sedat Bahadır
17 Mart 2016 at 12:36

Mehmet bey kardeşim,Atinaya gelince sizinle nasıl görüşebilirim.Watsap kullanıyormusun.Şu konu hakkında bilgin nedir.Öğrenci vizem var.Hellas bu vizeyle İtalyaya haftasonu ziyaret yapıp tekrar Yunana dönmekte sorun olur mu.?

Cevapla

  Mehmet
  18 Mart 2016 at 11:45

  Merhaba Sedat,
  Dilersen buradan benimle iletişime geçebilirsin: https://komsudaneoluyor.net/iletisim/

  Vize ile alakalı, öğrenci vizesi ile sadece TR-GR arasında seyahat edebilirsin. Diğer schengen ülkeleri için öğrenci vizesini oturma vizesine çevirmen gerekiyor. Bunun için üniversite seni yönlendirecektir.

  Cevapla

sezai ince
28 Nisan 2015 at 17:44

Ticari gemi ile gittim çok güzel bir şehir özellikle sahil kesiminde oturup yiyip içeceğiniz çok güzel kafeler mevcut fiyatlarda uygun.

Cevapla

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*