Son güncelleme: 24 Kasım 2016

Yunanistan’ın Yerel Ürün ve Tatları

KOMŞU’NUN YEREL ÜRÜNLERİ NELER? 

Her ülkenin bölgesine, iklimine ve birçok değişkenlik gösteren şartlarına göre yetiştirdiği farklı farklı ürünler oluyor.

Türkiye’nin kuzeyinde üretilen çaylar, akdenizin portakal ve turunçları, Ege’nin zeytin ve ürünleri gibi…

Yunanistan da bu konuda oldukça zengin sayılır bence. Akdeniz iklimine sahip olması nedeniyle hemen hemen Türkiye’deki gibi çeşitliliklere sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Belki daha öncesinde duyduğunuz fakat yunan ürünü olduğunu bilmediğiniz belki de bu yazıdan önce hiç duymadığınız bazı ürünleri sizler için aşağıda sıraladım.

1- DAMLA SAKIZI – MASTİKA

Roma imparatorluğundan bu güne kadar Sakız Adası’nın en büyük üretim kaynağı damla sakızı.

Yunanistan’da içtiğiniz damla sakızlı kahvelerin ya da damla sakızlı likörlerin hepsi Sakız Adası’nda üretilen Damla Sakızlarından, yani Mastikalardan geliyor.

2- ARGOS PORTAKALI

Malum Akdeniz iklimi olunca Yunanistan’da oldukça zengin tarım ürünlerine sahip oluyor. Ülkede tarıma ayrıca önem verildiği için de zengin tarım ürünleri son derece kaliteli şekilde yetiştiriliyor.

Argos ise ülkede portakalları ile ünlü bir Yunanistan şehri. Öyledir ki Argos portakalının rengi, Lamborghini arabalarının bir modelinde kullanılmıştır. Kaynak: Google: Argos Orange

3- KALAMATA ZEYTİNİ

Kalamata zeytinini bilmeyeniniz yoktur. Adından da anlaşılacağı gibi bu zeytin Yunanistan’ın Mora Yarımadasında bulunan Kalamata şehrinden geliyor.

Koyu mor renkte ve iri iri olan Kalamata zeytini, lezzetinin yanı sıra içinde bulundurduğu yoğun sodyum sebebiyle doğal antioksidan görevi de görmektedir.

4- OUZO

Sadece Yunanistan’da üretilen ouzo sayısı 20’nin üzerinde. Ve bu 20 farklı ouzoyu hemen hemen her yerde bulabilirsiniz. Yunan ouzolarından en meşhur olanı Barbayanni’nin üretildiği yer ise Ayvalık’ın hemen karşısında bulunan Midilli Adası. (Ouzo hakkında detaylı bilgi)

5- MAVRODAFNİ ŞARABI

Mavrodafni, ya da Türkçe’ye çevirirsek Siyah Defne olan bu şarap, Kalamata zeytininde olduğu gibi genellikle Mora Yarımadasının Ahaya bölgesinde üretiliyor.

Karamel, çikolata ve kahve gibi aromalar içeren Mavrodafni şarabı ağırlık olarak tatlı tadımı ile içiliyor.

Mehmet hakkında

2011 yılından bu yana Atina'da yaşıyorum ve sayfam aracılığı ile Yunanistan hakkında bilgi arayanlara yardımcı olmak istiyorum. Hoşunuza giden yazıyı beğenip paylaşırsanız hatta bir de yorum bırakırsanız çok sevinirim :) Hakkımda bilgi sahibi olmak isterseniz buradan okuyabilirsiniz.

Paylaşan:

2 Yorum

KEMAL AKDENİZ
11 Şubat 2016 at 15:32

SAYIN MEHMET BEY..KOMŞUYU ZİYARETE GELDİĞİMİZDE ORTA HALLİ BİR TATİL GEÇİRMEK İSTİYORUZ..BANA KONAKLAMA ,YEMEK VE TAKSİ KONUSUNDA FİYATLAR NELERDİR YARDIMCI OLABİLİRMİSİNİZ..VEYA BUNLARI İNCELEYEBİLECEĞİM BİR LİNK VARMI..SAYGI VE SELAMLAR..

Cevapla

  Mehmet
  12 Şubat 2016 at 14:58

  Merhaba Kemal Bey,

  Dilerseniz bu konu hakkında bir email gönderebilirseniz detaylıca tatil planınızı yapabiliriz. Rica etsem bana email gönderirimisiniz: Hangi şehir/tarih aralığı gibi. https://komsudaneoluyor.net/iletisim/
  Sevgiler,

  Cevapla

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*