Son güncelleme: 05 Temmuz 2017

Zorba The Greek: Girit Adası-Hanya

İşte yine bir yunan adası ile daha karşınızdayım. Komşuda Ne Oluyor sayfasında özellikle Yunanistan‘da gittiğim yerler hakkında yazmaya çalışıyorum. Hem doğru bilgiler vererek sıradan olmamaya özen gösteriyorum hem de bu internet denizine farklı içerikler sunulmasında katkıda bulunmak istiyorum.

Uzun bir süredir yunan adalarından aklımda olan Girit Adası’na sonunda gidebilme fırsatı buldum. Ve inanın bana, tarihsel olayları ve geçmişi ile akıllarımızda olan Girit’in çok farklı bir yüzüne şahit oldum.

YUNANİSTAN’IN  VE EGE DENİZİ’NİN EN BÜYÜK ADASI

Biraz adanın kendisinden bahsedeyim. Girit Adası, yüzölçümü itibariyle yunan adalarının en büyüğü. Ege Denizi’nin en büyük adası olan Girit, Kıbrıs’tan sonra ise Akdeniz’in 5. en büyük adası.

Komşuda Ne Oluyor sayfası aracılığı ile gelen soruların bir bölümü Girit adası hakkında oluyor. Genellikle Türkiye’deki bilinen adalar ufak çaplı olduğu için Girit’in de aynı olarak düşünülüyor. Aslında yanlış. Çünkü Girit adasında 6 farklı şehir ve 2 farklı havalimanı bulunuyor. Yani hiçte küçük sayılacak bir ada değil.

Girit Adası şehirleri:

  1. Heraklion (Kandiye)
  2. Chania (Hanya)
  3. Rethimno (Resmo)
  4. Agios Nikolaos
  5. Sitia
  6. Yerapetra

Nasıl ki Türkiye’de doğuya gittikçe örf-adet-gelenekler yoğun olarak hissedilir. Yunanistan’da ise bu anlayış Girit için geçerlidir. Tüm adayı genellemek tabi ki yanlış olacaktır fakat Girit’in köylerine doğru gidildikçe aileler arası kan davalarının yaşandığı bilinir. Ya da düğünlerde silahlar ve tüfekler ile kutlamalar sadece Girit’te gerçekleşir.

Bununla beraber Girit’te misafirperverlik ülke genelinde en yoğun yaşanan yerlerden birisidir. Sokaklarda gezerken yerel halk ile kısa sohbetlerinizde size hemen Girit yerel içkisi olan raki ikram edilebilir. İçimi oldukça serttir. Şimdiden hazırlıklı olun :)

6 farklı şehri hakkını vererek gezebilmek için 2 hafta gibi bir süreye ihtiyacım olacaktı. Kısıtlı bir zamanım olduğu için sadece Hanya ve Rethimno şehirlerini gezebildim.

ZORBA THE GREEK: HANYA

Hanya’yı ziyaret edeceğiniz zaman konaklama yapacağınız yeri eski şehir (Old Town olarak biliniyor) olan merkeze yakın seçmenizi tavsiye ederim. Çünkü Hanya’da geçireceğiniz zamanın büyük bir bölümü burada olacak. Sahil boyunca sıralanan tavernalar, şehrin merkezini görebileceğiniz deniz feneri ve ters istikamete doğru giderken yer alan liman ve kafeteryaların hepsi eski şehir’de bulunmaktadır.

Yunanistan ile az çok ilgileniyorsanız Zorba The Greek filmini izlemiş olmasınız. İşte o film Girit’in Hanya ilinde yer almaktadır. Filmin son sahnelerinde Alexis Zorba (Anthony Quinn) ile Basil’in (Alan Bates) o meşhur sirtaki dansı Stavros plajında çekilmiş.

Stavros_plaji_girit
Zorba The Greek filminin son sahnesinin çekildiği plaj

Hanya’nın ara sokakları öylesine karakteristik bir mimariye sahip ki, sokaklarda dolaşırken kendinizi Woody Allen’in çekmiş olduğu bir filmde hissedebilirsiniz. 2-3 katlı binalar, o binaların birbirlerine yakın oluşundan dolayı dar sokaklar…

Şehirde dikkatinizi çekebilecek bir başka konu ise Hanya caddelerinin inanılmaz temiz oluşu. Tabiki turistik bir yer olması nedeniyle normalden daha fazla özen gösteriliyor olabilir. Fakat caddelerde ya da meydanlarda en ufak bir çöp veya sigara izmariti bulunmuyordu.

Yıllarca Osmanlı himayesinde bulunan Girit’te, sadece eski yapılarda değil, aynı zamanda yeni döneme ait mağaza, lokanta ya da otellerin isimleri de türkçe olarak verilmiş. Örneğin deniz kenarında bir Tamam lokantası, içeriye doğru girdiğinizde Hanımeli ya da Meltem diye bir otel görebilirsiniz.

GİRİT’E ÖZEL YUNAN TESBİHLERİ VE YUNAN RAKİSİ

Yunanistan’ın kuzeyine doğru çıktıkça göremeyeceğiniz, yoğunluk olarak en fazla Girit’te bulunan bir diğer özellik ise yunan tesbihi. Hemen “Vay arkadaş bizim tesbihimizi de mi almışlar”  demeyiniz. Yunanistan’daki tesbihler Türkiye’dekilere kıyasla biraz farklı.

Aslında Yunanistan’da 2 farklı tesbih bulunuyor. Birincisi tek bir ip üzerinde sadece 4 taştan oluşuyor. Diğeri ise Türkiye’deki tesbihler gibi fakat sadece 21 taştan oluşuyor. Haliyle ip biraz daha uzun kalıyor ve sallaması daha kolay oluyor. İşte bu tesbihler ile oynayanları/sallayanları Atina’da yada Selanik’te fazla göremezsiniz. Fakat Girit’te çoğunlukla orta yaş üzeri her erkeğin elinde bulunur.

Girit’e özgü bir diğer güzellik ise “yunan rakisi”. Raki’nin -dikkat edin rakı değil raki- Türkiye’deki Rakı ile ismi haricinde en ufak bir ilişkisi yok. Raki öncelikle küçük tekila bardakları ile sek içilen bir içecek. Yerine göre değişir. Raki’nin alkol oranı %30-60 arasındadır. Eğer köylerde ev yapımı raki içerseniz alkol oranı bundan biraz daha fazla olabilir tabi.

yunan_tesbihi_
Yunan tesbihleri
yunan_rakisi
Yunan rakisi

HANYA’LI ELEFTHERİOS VENİZELOS

Hanya’nın önemli figürlerinden bir tanesi, aynı zamanda Yunanistan’ın eski başbakanlarından birisi olan Venizelos’tur.Girit’in Osmanlı’dan ayrılmasına ve ardından da Yunanistan’a bağlanmasına sebep olan çalışmalar Venizelos aracılığı ile başlamıştır.

Girit’in Hanya ilinde doğan Venizelos, vefatından sonra da doğduğu topraklara getirilmiş. Türkiye’deki gibi gösterişli bir mezarlık değil. Çünkü Yunanistan genelinde böyle bir anlayış yok. Yine de geniş bir alana yayılmış, bir nevi park olan ve içerisinde de küçük bir kilise bulunuyor.

venizelos_mezarligi

HANYA HAKKINDA BİR KAÇ BİLGİ

  • Türkçe’de bulunan “Görürsün Hanya’yı Konya’yı” sözündeki Hanya, işte bu Hanya’dır
  • Hanya’da araba kiralayarak 40km uzaklıktaki Rethimno ve 110km uzaklıktaki Heraklion şehirlerini görebilirsiniz
  • Girit Adası, Yunanistan’ın en güney sınırıdır. Yaz aylarında sıcaklıklar 45 derecelere çıkabilmekte.

Girit Adası / Hanya’ya Nasıl gidilir?

Ne yazık ki Türkiye’den Girit Adasına direkt uçak seferleri (henüz) bulunmuyor. Bu noktada her ihtimalde öncelikle Yunanistan anakarasına varmanız gerekecek.

Bunun yanında bazı turların düzenlediği gemi turları da bulunuyor tabi. Fakat yine bunlar direk olarak Girit Adası’na gelmiyor.

Uçak ile: Düşük maliyetli havayolu şirketi olan Ryanair’in Yunanistan iç hatlarında başlattığı seferler ile hem Atina hem de Selanik’ten Girit’in Hanya şehrine uçuşlar bulunuyor. Erken davranabilirseniz çok ucuza bilet alabilirsiniz.

Feribot ile: Atina Pire limanından hareket eden feribotlar ile Girit Adasına ulaşabilirsiniz. Normal ve hızlı olmak üzere 2 farklı feribot yolculuğu bulunuyor.

Son Güncelleme: 5 Temmuz 2017

GİRİT ADASI / HANYA GALERİSİ

Mehmet hakkında

2011 yılından bu yana Atina'da yaşıyorum ve sayfam aracılığı ile Yunanistan hakkında bilgi arayanlara yardımcı olmak istiyorum. Hoşunuza giden yazıyı beğenip paylaşırsanız hatta bir de yorum bırakırsanız çok sevinirim :) Hakkımda bilgi sahibi olmak isterseniz buradan okuyabilirsiniz.

Paylaşan:

14 Yorum

ayla
30 Mayıs 2017 at 12:33

hanyada kalmak isstiyorum oğlum 6 yaş ve eşim otel için tavsiye rica ediyorum irida diye bir otel var ama bilemedim

Cevapla

ahmet zafer
19 Temmuz 2016 at 10:46

rodosta dede’den kalma tarla bag bahçe var yunanistan vatandaşı olabiliyormuyum?

Cevapla

Meltem
19 Mayıs 2016 at 11:28

İstanbul’a Heraklion’dan dogrudan uçak seferi Aegean havayolu ile mevcut:)

Cevapla

fardon
12 Mayıs 2016 at 23:43

fransada yaşıyorum 4 geceliğine Girit adasına gideceğiz eşimle. Sakın kalabalıktan uzak , denize yakın bir yere gitmek istiyorum girit adasında nereyi tavsiye edersiniz

Cevapla

şule
27 Temmuz 2015 at 15:52

merhaba ,farklı bilgiler için teşekkürler. diğer sitelerden farklı bilgilere eriştim. ailmele ağustos ayında Girit adası na gideceğiz ve araç kiralayarak adayı dolacağız.10 yaşlarında çocuklarımız var. Resmo da kalacağız. çocuklar ile olduğumuzdan biraz deniz biraz kültür gezisi yapmak istiyoruz. bize tavsiyeniz olabilir mi?

Cevapla

funda
26 Haziran 2015 at 14:30

merhaba ben Yunanistan da önce kos adasına gittim ama pek cazip gelmedi bana sanki çok şehirleşmiş gibiydi daha sonra tasos adasına gittim
bu sene güzel bir ada seçmek istiyorum butik bir da dar sokaklar mavi evler
eski bir yunan adası ve deniz ne tavsiye edersiniz

Cevapla

Ece
28 Nisan 2015 at 19:23

otel veya apart konaklama tavsiyelerinizi paylaşırmısınız 1 hafta kalacak olursak farklı bölgelerde 3-4 gece kalmak nsl

Cevapla

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*