Son güncelleme: 12 Mart 2017

Türkiye’deki hamamları aratmayacak bir “Hammam”

Atina’da bulunan “Hammam” sadece görsellik ve tasarım olarak değil aynı zamanda hizmet anlayışı ile Türkiye’deki hamamlara o kadar benziyorki, işletmecilerinin muhakkak Türkiye’de bir hamama uğradıklarını düşündürüyor insana.

Türkiye’de de hamamlar insanların gündelik yaşantılarının bir parçası değil belki. Ama her yabancının olduğu gibi yunanların da hamam olayına bakışları türklere göre biraz uzak.

Bildiğim kadarıyla Selanik’te Osmanlı döneminden kalma fakat hizmette olmayan bir hamam bulunuyor. 2011 yılında hizmete giren Hammam’ın ise herhangi bir tarihi özelliği yok.

hammam

Hammam’a gelirsek… Daha kapıdan girer girmez türk esintileri başlıyor ve fonda çalan müziklerin türk sanat müziğinden olduğunun farkına varıyorsunuz. Ardından bir görevli size eşlik ederek Hammam’ın için gezdiriyor. –Tesis sadece bir hamam ile yalın bırakılmamış tabiki. Dinlenme odası ve masaj kabinleri ile tamamlanarak biraz daha geniş hizmet seçeneği sunulmuş.- Bir peştemal ve takunya alarak soyunma odasına yönlendiriliyorsunuz. Tesisin her alanında size eşlik eden bir görevli bulunuyor. Su ve benzeri ihtiyaçlarınızı giderdikten sonra hamama giriyorsunuz.

Hamamın içerisinde alacağınız hizmetlerin isimlendirmesi tamamen türkçeden alınmış. Örneğin “Güzel” adı verilen hizmet ile yüz maskesi yaptırabilir yada “Kafa” ile kafa masajı olabilirsiniz.

Öncelikle yarım saatlik bir serbest zaman diliminiz bulunuyor ve sonrasında tellak arkadaş keselenmek için sizi hamam taşına alıyor. Buraya kadar olan herşey bir hamamda olması gerekenler. Keselenme sürecinden sonra dinlenme bölümüne geçerek çay yada taze meyve suyu seçenekleri sunuluyor. Çay deyince aklınıza yurtdışında içilen kupa bardakta gelen sallama çay gelmesin. Bizzat çaydanlığın kendisi getirip koymuşlar ve bardaklar da bildiğiniz ince belli.

Sunulan hizmetten memnun kalacağınızdan hiç şüpheniz olmasın. Kısa bir tatil sürecinde belki zor olabilir fakat yeterli zamanınız var ise Hammam’ı ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Adres:

Agion Asomaton 17 & Melidoni 1 – 10553 Atina

00 30 21 0323 1073 /// info@hammam.gr /// www.hammam.gr

View Larger Map

Mehmet hakkında

2011 yılından bu yana Atina'da yaşıyorum ve sayfam aracılığı ile Yunanistan hakkında bilgi arayanlara yardımcı olmak istiyorum. Hoşunuza giden yazıyı beğenip paylaşırsanız hatta bir de yorum bırakırsanız çok sevinirim :) Hakkımda bilgi sahibi olmak isterseniz buradan okuyabilirsiniz.

Paylaşan:

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*