Son güncelleme: 07 Kasım 2017

Atina’da Christmas Eğlenceleri Nerede? Ve Christmas’a Özel Yiyecekler Neler?

Christmas… Christmas… Ve Christmas… Yunanistan’da geçireceğiniz vakitlerin en güzellerinden birisi olacağından emin olabilirsiniz.

Christmas dini bir bayram olduğu için Yunanistan’ın en büyük şehrinden en küçük köylerine kadar bir çok yerinde Christmas süslemelerinin ve kutlamalarının olacağını söyleyebilirim.

Eğer bu Christmas’da Atina’da olmak gibi bir plan yapıyorsanız, tam da olmanız gereken yerdesiniz :)

CHRISTMAS SÜSLEMELERİN OLDUĞU SOKAK VE MEYDANLAR

Atina’nın bir çok sokak ve meydanında irili ufaklı süslemelerin, ışıkların, çam ağaçlarının olduğunu söyleyebilirim. Şehrin merkezi yerlerinde ise belediyenin etkinliklerinin de olduğu daha büyük süslemeler oluyor. Mesela bunların en başında Sintagma Meydanı geliyor tabiki.

1) SINTAGMA MEYDANI

Sintagma meydanı Christmas kutlamalarının en heyecanlı ve aktivitesi bol yerlerinden birisi. Her sene meydana sahne kuruluyor ve canlı konser veren sanatçıların geceleri ile renkleniyor. Hatta yanılmıyorsam her sene Atina Belediyesi’ne ait orkestra da konser veriyor. He bir de Yunanistan’ın en temel Christmas eğlencesi: Buz Pateni pistleri.

2) TECHNOPOLIS – GAZI

Tecnhopolis zaten Atina’nın eğlence yerlerinin başında geliyor. Burada bir etkinlik olmamasını anlamsız olurdu. Keramikos-Gazi bölgesinde yer alan Technopolis zaten normal günlerde bile bir çok canlı konsere, festivale ev sahipliği yapıyor.

3) ZAPPION SARAYI BAHÇESİ

Zappion Sarayı bahçesi olabildiğince büyük ve yeşil alana sahip. Sizce böylesi bir alan ne olarak kullanılabilir? Tabiki çocuklar için. Zappion Sarayı bahçesi hem Christmas hem de Paskalya dönemlerinde lunapark tarzı oyuncaklar ile doluyor.

Eğer Christmas döneminde çocuğunuz ile beraber Atina’da olacaksanız buraya gelmenizi tavsiye ederim. Eğer çocuksuz geliyorsanız o zaman MUHAKKAK tavsiye ederim. Çocuğunuz ağlaması ile uğraşmadan eğlenebilirsiniz :)

BONUS

4) NIARCHOS VAKFI KÜLTÜR MERKEZİ

Atina’ya gelenler burayı görmeden dönüyorlar. Çünkü tam şehir merkezinde değil. Fakat size kesinlikle tavsiye ediyorum. Görmelisiniz. Üstelik Sintagma Meydanı’ndan ücretsiz shuttle hizmeti de var.

Christmas’a gelirsek.. 2016 yılı Christmas’ı Niarchos Vakfı’nın ilk yılıydı. Tesis %100 tamamlanmamış olmasına rağmen Opera ve Sirk gibi etkinlikler vardı. Bu sene çeşitlilik olarak farklı etkinliklerin olacağı yazıyor. Notlarınıza almanızı tavsiye ederim.

Genellikle Christmas bayramında yapılan bir kek/Vasilopita

PEKİ CHRİSTMAS’TA NELER YEMELİSİNİZ?

Şimdi efendim söz konusu Yunanistan ve Yemek olacaksa herhangi bir kısıtlama getirmek ne kadar doğru bilmiyorum. Gördüğünüzü yiyin derim ben :) Christmas bayramında henüz ağzımın tadına hoş gelmeyen bir yemek ile karşılaşmadım.

1) VASİLOPİTA

Tabi Vasilopita’yı bu listenin en başına koyabiliriz. Zira Vasilopita/Kek Yunanistan’da sadece Christmas dönemi bulabileceğiniz bir yemek/kek. Aslında bu keki Christmas bayramında alıp yeni yılın ilk günü kesilme gibi bir adeti var. Hatta ve hatta içinde gizli bir bozuk para bulunuyor ve kime çıkarsa bütün bir sene şanslı oluyor-MUŞ. (Bana bir defa çıktı. O seneyi zor bitirdim vallahi :))

2) CHRISTMAS KURABİYESİ

Bunu sakın atlamayın. Christmas kurabiyesi yahu. Bu kurabiyeyi nasıl taze yapıyorlar anlatamam. Siz belki dışarıda bulamazsınız fakat ben bu kurabiyeyi pastaneden alıp eve geliyorum ve çay ile beraber yiyorum. Uff.. Tamam devam etmiyorum. Geldiğinizde bir pastaneden Christmas kurabiyesi almayı unutmuyorsunuz!

3) MELAMAKARONİA

Bu tatlı biraz riskli. Diğerleri yanında bunu tavsiye etmemin sebebi ise biraz daha orjinal olması. Ballı tarçınlı bir karışım. Kurabiyeden yarım kilo alıyorsanız bundan da işte ayıp olmasın diye 100gr alabilirsiniz :)

Christmas Kurabiyesi (Aynı zamanda Kavala kurabiyesi olarak da biliniyor)

Christmas yemekleri biraz tatlı ağırlıklı oldu sanırım. Ama gerçekten bu yemekler sadece Christmas döneminde bulunabildiği için önemini de tahmin edebilirsiniz. Atina belediyesi her Christmas öncesi etkinlik programını açıklıyor.

Fakat henüz bunun için erken. Program yayınlanınca ben de buradan sizlerle paylaşacağım. O yüzden takipte kalabilirsiniz :)

Hepinize iyi noeller / Καλά Χριστούγεννα!

Mehmet hakkında

2011 yılından bu yana Atina'da yaşıyorum ve sayfam aracılığı ile Yunanistan hakkında bilgi arayanlara yardımcı olmak istiyorum. Hoşunuza giden yazıyı beğenip paylaşırsanız hatta bir de yorum bırakırsanız çok sevinirim :) Hakkımda bilgi sahibi olmak isterseniz buradan okuyabilirsiniz.

Paylaşan:

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*