Son güncelleme: 29 Haziran 2018

Atina’da Toplu Taşıma Ulaşımlarında Elektronik Bilet Dönemi

2017 Kasım ayına kadar Atina toplu taşıma araçlarında kağıt bilet uygulaması bulunuyordu. 2017 yılının 15 Kasım günü itibariyle kağıt biletlerin kullanımı son bulacak ve yerini elektronik bilet alacak.

Yeni elektronik biletleri nereden alabileceksiniz ve nasıl kullanabilirsiniz? Hazırsanız tüm detayları anlatıyorum.

Umarım bu yazı Atina seyahatiniz için yardımcı olabilir.

ESKİ SİSTEM NASILDI?

2017 Kasım ayına kadar Atina’da toplu taşımalarda kullanılan biletler kağıt üretimdi. Yani gişelerden-büfelerden-makinalardan aldığınız bilet tamamen kağıt ve işlevsizdi. Otobüs-trolley içlerinde ve metro girişlerinde makinalarında bileti o kullandığınız günü ve saati basan işletir hale getiriyordunuz. Ve herhangi bir turnike bulunmuyor direkt geçiş yapabiliyordunuz. Bilet fiyatı ise tam 1.40 Euro indirimli ise 0.60 Euro idi.

Atina Toplu Taşıma Araçlarında Kullanılan Yeni Elektronik Biletler

YENİ SİSTEM İLE NE DEĞİŞTİ?

Getirilen yeni sistem ile kağıt biletlerin 8 Kasım itibariyle satışları kaldırıldı. Şimdiki sistem ile elektronik bilete geçildi. (En son geldiğimde İstanbul ulaşımındaki bilet sistemi ile hemen hemen aynı) Ve bu yeni sisteme geçilmesindeki ana motivasyon ise eski sistem ile biletsiz  otobüse binmelerin/metrodan geçişlerin önüne geçebilmek. Krizi atlatmaya çalışan Yunanistan’da ek gelir kapıları yaratmak. Neyse konumuza dönelim :) Fakat bu yeni sisteme geçişle beraber Atina toplu taşıma biletlerinde bir artış söz konusu olmadı. Tsipras başkan be!

3 FARKLI ELEKTRONİK BİLET

Şimdi Atina’ya geldiniz ve toplu taşıma, havalimanı vs.. bilet almak istiyorsunuz. Hangisini alacaksınız?

1) ATH.ENATICKET
2) KİŞİSEL ATH.ENACARD
3) ANONİM ATH.ENACARD

1) ATH.ENATICKET

  • Kağıt kalitesinde elektronik olan bu ATH.ENATICKET, tek parça olduğu sürece defalarca kullanabileceğiniz ve TURİSTİK amaçla Atina’ya gelecek kişilerin kullanabileceği bir bilet oluyor.
  • Havalimanı ve 3 günlük “Turistik Bilet” mevcuttur. Bu daha da tavsiye edilesidir.
  • Bu bileti metrolarda bulunan gişelerden ya da bilet otomat makinalarından alabilirsiniz. Aynı zamanda havalimanı bilet ofislerinden de alabilirsiniz.

2) KİŞİSEL ATH.ENACARD

Bu kişisel Ath.Enacard daha çok Yunanistan’da yaşayan insanlar ya da kısa dönem (Erasmus, proje vs..) kalacakların kullandığı bir kart.

  • Zarar görmediği sürece birden fazla kullanabileceğiniz PLASTİK karttır.
  • Bu kartın üzerinde isim-soyisim ve kişinin fotoğrafı bulunuyor.
  • Bu kartı ilk aldığınızda içinde para-kullanım bulunmamakta. İlk kullanım için dolum yapılması gerekiyor.
  • Bu karta sahip olabilmeniz için Yunan kimlik fotokopisi ve AMKA (sosyal güvenlik numarası) gerekiyor. Yunan vatandaşı olmayanlar için -bizden bahsediyor :)- pasaport ile işlem yapılabilir.

3) ANONİM ATH.ENACARD

  • Yine zarar görmediği sürece birden fazla kullanabileceğiniz PLASTİK karttır.
  • Havalimanı ve 3 günlük “Turistik Bilet” mevcuttur.
  • Bu kartı almak isterseniz minimum 4.50 Euro’luk dolum yapmanız gerekiyor.

KULLANIM SÜRELERİNE GÖRE BİLET FİYATLARI

Turist olarak -yani 1-5 gün arası- Atina’ya geliyorsanız tavsiyem Anonim ATH.ENACARD almanız olacak. Peki ne kadarlık olanlarını almasınız? İşte ona siz karar verebilirsiniz.

Kısa süreli biletler - Havalimanı Hariç

Bu bilet fiyalarında havalimanı transferi bulunmamakta!

Kısa süreli biletler - Havalimanı Dahil

Bu bilet fiyalarında havalimanı transferi BULUNMAKTADIR!

Şuan için toplayabildiğim bilgiler bunlardan ibaret çok sevgili Komşuda Ne Oluyor okuyucusu. Umarım bilgilerle kafanızı şişirmemişimdir. Anlayacağınız artık kaçak geçişler pek mümkün olmayacak. Hani yaptığımızdan değil de.. Bi’ arkadaşım var benim. Ondan biliyorum :) Atina’dan sevgiler hepinize.

Mehmet hakkında

2011 yılından bu yana Atina'da yaşıyorum ve sayfam aracılığı ile Yunanistan hakkında bilgi arayanlara yardımcı olmak istiyorum. Hoşunuza giden yazıyı beğenip paylaşırsanız hatta bir de yorum bırakırsanız çok sevinirim :) Hakkımda bilgi sahibi olmak isterseniz buradan okuyabilirsiniz.

Paylaşan:

6 Yorum

Kemal BIÇAK
28 Haziran 2018 at 11:19

Yeni bir tatil planımızda komşuda neler oluyor rehberliğinde görüşmek dileğiyle

Cevapla

Geko
25 Haziran 2018 at 11:46

Bu cihazların Türkiye yapıldığını söylesem ne dersiniz :) şuan cihazlar için özel istekler var. Bunları karşılanmak için buradayız. :)

Cevapla

Gamze
01 Mart 2018 at 15:05

harika paylaşımlar için tebrik ve teşekkür ederiz. Bu Cuma sabahı oraya geliyoruz, Pazartesi sabahı dönüyoruz, dolayısıyla 3 günlük bilet uygun gibi havalimanı transferleri dahil. Ancak minik bir sorum var :) Elektronik sistem olduğu için saat hesabı yapıyor mu? Yoksa yeni tek gidişlik bilet mi alsak p.tesi havalimanı transferi için? Bir de ATH.ENATICKET mı yoksa ANONIM ATH.ENATICKET mı kullanmalıyız? Farkı tekrar tekrar gelmeyeceksek pek yok sanki :) şimdiden çok teşekkürler.

Cevapla

ohannes
08 Kasım 2017 at 18:32

bütün bilgilendirmeleriniz bir yana bu gerçekten en faydalısı oldu benim için .teşekkürler

Cevapla

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*