Son güncelleme: 05 Mayıs 2018

Atina’dan 30 Dakika Uzaklıkta Denize Gireceğiniz Enfes Koy

Düşünsenize Atina’ya tarih-turistik-gece hayatı gibi öncelikler ile geliyorsunuz ama hangover olmuş bir günün sabahında mükemmel bir koyda denize giriyorsunuz.

Size Atina’ya ziyaretinizde denize girebileceğiniz enfes bir yerden bahsedeceğim.

Üstelik öyle uzakta, zahmetli değil. Araçla 30 dakika, metro+otobüs ile 50 dakika.

ATİNA SAHİLİ PLAJ CENNETİ

Yunanların bir çoğu Atina’da denize girme seçeneğini pek fazla kullanmayı tercih etmiyorlar. Atina’nın denizinin kötü olduğundan değil de daha güzel yerlerde yazlıklarının olmaları. Örneğin adalarda. Fakat Atina sahilindeki plajlarda bir o kadar da Yunan görebiliyorsunuz.

Atina’da denize girmeyi şöyle anlatayım. Yazın ofisten çıktıktan sonra 17.00-17.30 gibi otobüse-tramvaya binip denize gittiğim çok olmuştur. Zaten yazın güneş 20.00-20.30 gibi kararıyor. Nereden baksanız 2 saat deniz keyfi yapabiliyorsunuz. Tabi bir de haftasonu var. Örneğin Atina’da tramvay ile gidilen denize girebileceğiniz plajlar yazıma bakabilirsiniz.

PLAJSIZ İSKELESİZ KOY

Yukarıdaki resimde gördüğünüz koyun özel bir adı var mı bilmiyorum. Ama bölgenin ismi Varkiza. Hatta Google’da aratırsanız Canteen Lefteris diye çıkan yer oluyor. Koyda ufak bir de büfe var çünkü :)

Bu koyda (yerin adı da “Bu Koy” kalacak :)) denize girebileceğiniz bir sahil-kumsal yok. Kayalıklardan atlayabiliyorsunuz ya da ufak bir 3-4 basamak suya inen bir merdivenle girebilirsiniz. Fakat bunların yanı sıra mükemmel bir deniz ve buz gibi bir su bekliyor sizleri. Suyun soğuk olması çok önemli çünkü bütün gün güneşin altında oldukça sıcaklıyorsunuz ve deniz serinlemek için mükemmel bir seçenek.

Koyda havlunuzu serip güneşlenebileceğiniz küçük bir alan. Gerisi kayalık

ARABAYLA 30 TOPLU TAŞIMA 50 DAKİKA

Peki nasıl gidebilirsiniz bu koya. Eğer Atina’dan aracınız varsa Google Maps’i açın. Gerisi zaten kolay. Trafiğe falan takılmazsanız 25-30 dakika arasında buraya varabilirsiniz. Aracınız yoksa da sorun değil. Çünkü önce metro sonra da otobüs alarak 50-60 dakikada bu güzel denize ulaşabilirsiniz.

Şehir merkezinden herhangi bir duraktan metroya binin. Kırmızı hattın sonra durağı olan “Elliniko”da inin ve buradan da 122 numaralı otobüse binin. Otobüse bindikten 20-30 dakika sonra Lefteris’in kantinine varmış oluyorsunuz :)

Mehmet hakkında

2011 yılından bu yana Atina'da yaşıyorum ve sayfam aracılığı ile Yunanistan hakkında bilgi arayanlara yardımcı olmak istiyorum. Hoşunuza giden yazıyı beğenip paylaşırsanız hatta bir de yorum bırakırsanız çok sevinirim :) Hakkımda bilgi sahibi olmak isterseniz buradan okuyabilirsiniz.

Paylaşan:

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*