Son güncelleme: 05 Ağustos 2017

Davetiye Mektubu İle Yunanistan Vizesine Başvurun

Eğer hususi (yeşil renk), hizmet (gri renk) veya diplomatik (siyah renk) pasaportunuz bulunmuyorsa Yunanistan ziyaretiniz için schengen ülkelerinin tabi olduğu vizeye ihtiyacınız olacaktır.

Bir çok farklı seçenekler ile konsolosluklara başvurarak Yunanistan Vize ihtiyacınızı giderebilirsiniz.

Bunlardan bir tanesi ise Komşu’dan bir tanıdığınızın size göndereceği davetiye mektubu olabilir. Detayları anlatıyorum.

 

Öncelikle Yunanistan Vizesi için Davetiye Mektubu tamamen resmi ve yasal olan bir işlemdir. Ben denedim. %100 çalışıyor. Fakat şunun altını çizerek söylemek istiyorum. Suistimal etmeniz durumunda ise vize başvurunuzu tehlikeye sokabilirsiniz.

OTEL REZERVASYONU MU? NE GEREK VAR Kİ?

Yabancı bir ülkeye farklı farklı sebepler ile giriş yapmak isteyebilirsiniz. Tatil-seyahat amaçlı olabilir. Veya iş için ziyaret etmek isteyebilirsiniz. Bunların yanı sıra Yunanistan’da çok sevdiğiniz bir arkadaşınız, tanıdığınız olabilir ve kendisini görmek istiyorsunuzdur. Hatta bu tanıdığınız/arkadaşınız sizi kendi evinde misafir etmek istiyor bile olabilir.

İşte bu durumda otelde konaklamayacağınızdan Yunanistan vizesi başvurusu için otel rezervasyonuna da gerek olmayacaktır. Arkadaşınızın sizin için davet mektubu yazması ve bunu size email/faks aracılığı ile göndermesi yeterli olacaktır.

Nasıl ama?

DAVETİYE MEKTUBU İÇİN NELER GEREKLİ?

Öncelikle davetiye mektubunu yazacak olan kişinin ya Yunanistan’da yaşayan yunan vatandaşı olması ya da Yunanistan’da resmi olarak oturma iznine sahip bir yabancı tarafından gönderilmesi gerekiyor. Böylece yapacağınız vize başvurusu ve ziyaretiniz tamamen yasal kaynaklara dayanmış olsun.

Peki davetiye mektubu nedir? Nereden alınır? Nasıl doldurulur? Nereden onaylatılır? Hepsini yazacağım. Hiç merak etmeyin. Öncelikle yunancası “Υπευθυνη δήλωση – Hpefthini Dilosi” olan Türkçesi ile tam olmamakla beraber “Beyanat” anlamına gelen bu kağıdı burada bulunan linkten indirebilir ve print edebilirsiniz.

Bu belgeyi çok basit haliyle doldurmanız yeterli olacaktır. Zaten istenilen bilgiler de çok detaylı değil. Sizi davet eden kişinin kim olduğu, nerede kaldığı, kimlik bilgisi gibi bilgileri içeriyor.

Belgenin hemen altında bulunan boş alana ise detaylı olarak kimi, hangi zaman aralığında ve ne sebeple davet ettiği anlatan ve 2-3 satırdan oluşan bir paragraf yazılıyor. Hepsi bu kadar.

Davetiye mektubu olarak istemeniz gereken belge. Yunanca ismi: Υπευθυνη δήλωση – Hpefthini Dilosi

EMNİYETTEN MÜHÜRLETİN. DAVETİYENİZ HAZIR

Tabi bu kağıdı internetten indirip bahsetmiş olduğum bilgileri üzerine yazmanız ile işlemler bitmiyor. Yoksa herkes bu şekilde yapar ve şıkır şıkır vizeleri alırlar. Değil mi? Adamlar yapmış bir kere..

Nerede kalmıştık. Arkadaşınız bu belgeyi indirdi. Print etti. Gerekli bilgileri yazdı. Peki sırada ne var? Herhangi bir emniyet müdürlüğüne giderek (yanında kimlik bilgilerinin de olması gerekiyor) doldurmuş olduğu bu belgeye resmi mühür vurulması gerekiyor. Sonrasında ise email/faks aracılığı ile size göndermesi yeterli. İşte hepsi bu kadar.

Son Güncelleme: 5 Ağustos 2017

Mehmet hakkında

2011 yılından bu yana Atina'da yaşıyorum ve sayfam aracılığı ile Yunanistan hakkında bilgi arayanlara yardımcı olmak istiyorum. Hoşunuza giden yazıyı beğenip paylaşırsanız hatta bir de yorum bırakırsanız çok sevinirim :) Hakkımda bilgi sahibi olmak isterseniz buradan okuyabilirsiniz.

Paylaşan:

4 Yorum

Begum
29 Nisan 2018 at 16:47

Merhaba,
Atinada okuyorum ama oturma iznim yok. Oturma iznim olmadan abime davetiye gönderebiliyor muyum?

Cevapla

    Mehmet
    30 Nisan 2018 at 00:48

    Atina’da resmi olarak okuyorsan oturma iznin olması gerekiyor. Nerede okuyorsun acaba?

    Cevapla

Neslihan
13 Haziran 2017 at 17:34

Teşekkürler!!!

Cevapla

Yusuf Özkartal
31 Ocak 2017 at 19:20

İyi günler bu daveti hazırladıktan Sonra sadece bu ve benim kimlik bilgilerim vizeye başvurmak için yeterli mi? Yani hesap dökümanı falan göstermeme gerek var mı tekrardan ?

Cevapla

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*