Son güncelleme: 10 Mayıs 2018

Komşu’nun Pek De Bilinmeyen Enfes Zenginliği: Yunanistan Vadileri
Google’a Yunanistan diye yazdığınızda gelen sonuçları az-çok tahmin edebilirsiniz: Atina’dan Akropolis, Selanik’ten Beyaz Kule, Yunan adalarından Santorini-Mykonos vs vs..

Yanlış mı? Kesinlikle hayır. Peki eksiklik var mı? Sonuna kadar! Yunanistan’ı turizm cenneti yapan özellikler sadece denizlerin temiz olması değil.

Aynı zamanda doğanın özenle korunması, Yunanistan’ı turizm anlamında tam bir magnet yapıyor.

Kanyon deseme aklınıza neresi/nereler gelir? İstanbul’daki alışveriş merkezini saymazsak tabi : ) Gidip görmüşlüğüm yok ama Amerika’nın Arizona eyaletinde büyük kanyonları bir kez de olsa görmüşsünüzdür.

İşte Yunanistan’da birbirinden güzel-görkemli kanyonlar bulunuyor. Sonrasında bu kanyonların uçlarında bulunan şelaleler, dere yatakları, kuş cıvıltıları… Tamam tamam fazla uzatmadan bu güzellikleri sıralamaya başlıyorum.

Samaria Vadisi

Hiç öyle eveleyip gevelemek istemiyorum. En güzelini ilk başa koyuyorum. Samaria vadisi, Yunanistan’ın Girit adasında yer alıyor. Hanya şehrinde. Böylesi güzelliğin UNESCO tarafından korunması da çok normal çünkü bölgede biyosfer rezervleri bulunuyor.

Vikos Vadisi

Vikos vadisi, Yanya şehrinin kuzeyinde yer alan Konitsa bölgesinde yer alıyor. Bu vadinin bulunduğu yer, 1973 yılında Milli Park ilan edilmiş. Guiness tarafından en derin kanyon özelliğini taşıyor aynı zamanda. Kanyonun toplam uzunluğu 12km.

Lousios Vadisi

Lousios vadisi, Mora yarımadasının Arcadia (Arkadya) bölgesinin en önemli cazibe merkezlerinden birisi. Biraz tarih biraz da dini geçmişi bulunuyor. Fakat yine de doğal güzellikleri ilk günkü gibi korunmuş. Aynı zamanda Agion Oros -yani Athos Dağı- olarak bilenen Lousios, Bizans döneminden kalma tarihi manastırlara barındırıyor.

Tip: Lousios vadisi için dilerseniz alternatif seyahatler de gerçekleştirebilirsiniz. Mesela mı? Rafting desem?

Vouraikos Vadisi

Vouraikos vadisini görmek isterseniz mevsim olarak ilkbaharı tercih etmenizi tavsiye ederim. Yaprakların sarıdan yeşile dönüşünü birebir olarak görebilirsiniz böylece.

Tren ile deniz seviyesinden 750m yukarı çıkabilirsiniz. Veya hiking yapmak isterseniz 22km’lik bir yol sizi bekliyor olacak.

Mehmet hakkında

2011 yılından bu yana Atina'da yaşıyorum ve sayfam aracılığı ile Yunanistan hakkında bilgi arayanlara yardımcı olmak istiyorum. Hoşunuza giden yazıyı beğenip paylaşırsanız hatta bir de yorum bırakırsanız çok sevinirim :) Hakkımda bilgi sahibi olmak isterseniz buradan okuyabilirsiniz.

Paylaşan:

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*