Son güncelleme: 21 Mart 2013

Türkler festivale akın etti

Sakız Adası’nda gerçekleştirilen karnavala İzmir, Çeşme ve Alaçatı’dan yoğun katılım gerçekleşti. Hafta sonuna denk gelmesi sebebiyle Türklerin ilgi gösterdiği karnavalda adanın farklı köylerinde değişik etkinlikler gerçekleşti.

Timiana Köyün’de Mostra âdeti Sakız Adası halkının korsanlara karşı mücadelelerini tasvir eden dans ile başladı ve genci yaşlı bütün köylülerin değişik kostümler giyip birbirleriyle şakalaşmalarıyla devam etti. Akşam ise köy meydanında düzenlenen yemek ile geç saate kadar dans ve eğlence ile son buldu.

Mesta köyündeki Ağa âdetinde suçlu ya da suçsuz herkes esprili bir şekilde yargılandı. Gün boyunca yemek ve dans sürdü. Agios Georgios Sikusis köyünde temsili cenaze töreninde köy sakinleri vefat edeni son yerleşimine doğru uğurlarlarken, etraftaki insanlara mezelerle bol şarap ikram edip şakalar yaptılar. Adanın Kardamila, Volisos, Nehori, Pirgi, Olimpi ve daha birçok köyünde değişik etkinlikler ve şakalarla karnaval kutlandı.

Kutlamalara Sakız Adası Belediye Başkanı Polidoros Lambrinoudis, Kuzey Ege Adaları Bölge Vali Yardımcısı Kostas Ganiaris, Kuzey Ege Adaları Turizmden Sorumlu Vali Yardımcısı Litsa Lykou, Sakız Adası Belediyesi Turizm Geliştirme Komitesi Başkanı Konstantinos Moundros, Sakız Adası Belediyesi Turizm ve Halkla İlişkiler Müdürü Rena Damigou ile Sakız Adası Küçük Otelciler ve Pansiyoncular Birliği Başkanı Dimitris Kytrilakis de katıldı.

Sakız Adası Belediyesi Turizm Geliştirme Komitesi Başkanı Koustos Moundros, Sakız Adası’nın değişik sezonları ve değişik gelenekleri olduğunu belirtti. Bu karnaval geleneğinin pek bilinmediğini, İzmir’de başarılı bir tanıtım yaparak bunu önceden duyurduklarını ifade eden Moundros, “Artık birçok Türk karnavalımızı biliyor. Sakız geleneksel bir ada. Adamızın başka gelenekleri de var. Birçok Türk Sakız’ın değişik sezonlarını bilmiyor. İzmir’de diğer geleneklerimizi de tanıtmayı düşünüyoruz” dedi. Türklerin Sakız’a gelmesinden dolayı çok mutlu olduklarını söyleyen Moundros, “Hepsini adamıza davet ediyoruz” diye konuştu.

Sakız Adası Belediyesi Turizm ve Halkla İlişkiler Müdürü Rena Damigou, festivalin çok mükemmel ve renkli geçtiğini söyledi. Festivali önceden İzmir’de tanıtmanın onlar için iyi fikir olduğunu belirten Damigou, “Türkler de bu fikri sevdi. Bize güvendiler. Sakız Adası’na 2 ya da 3 günlüğüne geldiler. Çok eğlendiler. Adamıza ait gelenekleri gördüler, dans ettiler, geleneksel yemeklerimizden yediler ve eğlendiler. Bizim için çok iyi geçti. Belediye olarak onlar için de iyi geçtiğine inanıyorum” dedi.

Türklerin bu karnavalı bu yıl öğrendiklerini söyleyen Damigou, “Birçok insan bana bu karnavalı ilk defa mı düzenlediğimizi sordu. Bu bizim yüzyıllardır yaptığımız geleneksel bir karnavalımız. Bu sene birçok insan öğrendi. İnanıyorum ki seneye tekrar gelecekler. Eğlendikleri için çevresindekilere de anlatacaklar ve böylece daha çok insan adamıza gelecek. Önemli olan misafirlerimizin eğlenmesi. İnsanların Sakız Adası hakkında yeni şeyler öğrenmeleri çok güzel. Karnavalın havası çok güzeldi seneye da sizleri adamızda ağırlamak isteriz” diye sözlerini tamamladı.

DENİZHAN GÜZEL

IMG_6960 IMG_7113 IMG_7140 IMG_7167 IMG_7184

Mehmet hakkında

2011 yılından bu yana Atina'da yaşıyorum ve sayfam aracılığı ile Yunanistan hakkında bilgi arayanlara yardımcı olmak istiyorum. Hoşunuza giden yazıyı beğenip paylaşırsanız hatta bir de yorum bırakırsanız çok sevinirim :) Hakkımda bilgi sahibi olmak isterseniz buradan okuyabilirsiniz.

Paylaşan:

2 Yorum

Ahmet Nur CEYLANLI
30 Aralık 2016 at 01:06

Mehmet bey Merhaba.
Twitter hesabım olmadığından size buradan yazıyorum.Patrasda görkemli kutlanan Apokrıes Karnavalının cadde ve sokaklarda büyük renklili Show ve yürüyüşlerin yapıldığı ve farklı yerlede sanatsal etkinliklerin oluştuğu PATRAS da bu Şubat sonu -20 Mart 2017 arası yapılacak olan KARNAVAL bizi çok enterese ediyor.Eşim ile birlikte bu tarihlerde PATRAS’a gelmeyi planlıyoruz.Sizden ricam Patras da bu takvim içinde en görkemli kutlanan 3 günlük takvim aralığını bizlere önerirseniz o tarihlerde orada olmak için bu günden rezervasyonlarımızı yapmak istiyoruz.REZERVASYONLARIMIZIN EKONOMİK OLMASI DÜŞÜNCESİYLE BİZE BU KONUDA EN KISA ZAMANDA BİLGİ VERİRSENİZ ÇOK MEMNUN OLACAĞIZ.Selam ve Sevgilerimle..
Ahmet Nur CEYLANLI
e-mail adress: aceylanli@gmail.com Gsm:+905305660722

Cevapla

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*