Son güncelleme: 02 Mart 2013

Yunan şiş kebabı Souvlaki (Suvlaki)

“Yunan Mutfağı” kategorisine koymayı pek haketmiyor aslında Souvlaki zira yunan mutfağından ziyade fast-food ürünü. Fakat Yunanistan’a geldiğinizde bir kez de olsa yemenizde fayda gördüğüm bu nefis lezzet nihayetinde mutfakta yapılıyor değil mi? :)

Yunan mutfağı ile türk mutfağı arasında tat olarak pek bir fark yok açıkçası. Sadece yunan yemeklerinde bizimkilere oranla biraz daha fazla yağ ve tabiki et olarak da domuz eti var.

Souvlaki, bizim büfelerde yediğimiz tavuk-döner ekmek popülaritesinde. Gündelik anlayacağınız. Kebap şiş’in biraz daha ufak tanelerinden oluşan Souvlaki domuz etinden üretiliyor.

Eğer ben domuz eti yemem derseniz tavuk ile yapılanı da var. Fakat gerçek bir Souvlaki değil tavuk şiş yemiş olursunuz, orası ayrı :)

Tercih sizin. Şimdiden afiyet olsun..

Mehmet hakkında

2011 yılından bu yana Atina'da yaşıyorum ve sayfam aracılığı ile Yunanistan hakkında bilgi arayanlara yardımcı olmak istiyorum. Hoşunuza giden yazıyı beğenip paylaşırsanız hatta bir de yorum bırakırsanız çok sevinirim :) Hakkımda bilgi sahibi olmak isterseniz buradan okuyabilirsiniz.

Paylaşan:

2 Yorum

mehmet
20 Mayıs 2015 at 12:18

Rica etsem de sayfaları gezerken her dakika email aboneliğine dave eden özel ekran çıkmasa. fazlasıyla çıkarak sitenizi gezmeyi ve okumayı zorlaştırıyor.

Bu arada verilen bilgiler için çok teşekkürler

Cevapla

Funda Özdemir
08 Aralık 2012 at 17:56

Her gittiğimde tavuklu olandan yiyorum mutlaka. Etli olanının daha güzel olduğu belli içindeki soslardan ama malum..

Cevapla

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*