Son güncelleme: 01 Temmuz 2017

Yunanistan Vize İşlemleri

YUNANİSTAN VİZESİ NASIL ALINIR?

Özellikle 2009 yılından bu yana yaşadığı ağır ekonomik kriz sonrasında Yunanistan Vizesi alabilmek önceki yıllara göre daha kolay.

Yeşil Pasaport sahipleri 2010 yılından önce sadece İngiltere ve Yunanistan’a giremezken 2010 yılında Yunan hükümeti bu uygulamaya son verdi. Yeşil pasaport sahiplerinin vize alma zorunlulukları bulunmuyor.

Ne gibi evraklar isteniyor, şunu götürürseniz daha iyi olur falandı filandı gibi gereksiz bilgilere girmeyeceğim. Google’da arattığınızda hepsini bulursunuz zaten.

Sadece olayın mantığından bahsetmek istiyorum. İster öğrenci olun, ister çalışan, ister emekli.

Konsolosluğa giderken vize görevlilerine şu güveni vermeniz gerekiyor: “Ülkenize gidiyorum fakat geri döneceğim!”

Bunun için de Türkiye’ye bağımlı olduğunuzu ispatlayan ne kadar belge varsa (Tapu, bankada para, öğrenci iseniz öğrenci belgesi, emeklilik maaşı vs vs) vize başvurusunda yanınızda götürmenizde fayda var.

VİZE BAŞVURUM REDDEDİLİR Mİ?

Biliyorsunuz AB ülkelerinde Schengen Vizesi geçerli. Yani Yunanistan için schengen vizesi aldığınızda İtalya’ya da gidebilirsiniz, Fransa’ya da, Almanya’ya da… Eğer daha önceden herhangi bir AB ülkesine vize için başvurdunuz ve red cevabı aldıysanız Yunanistan vize başvurunuz da muhtemelen kabul edilmeyecektir. Çünkü ülke konsoloslukları birbirleriyle koordineli çalışıyorlar.

VİZE BAŞVURUMU NASIL YAPACAĞIM?

Daha önceleri bizzat Galatasaray Lisesi’nin yanında bulunan konsolosluk binasından başvurunuzu yaparken artık vize işlemlerini “Kosmos Vize Hizmetleri” adlı şirket yürütüyor. İlk olarak vize belgelerinizi vermek için +90 212 296 10 00 numaradan randevu alıyorsunuz ve daha sonrasında ise size söylenen gün içerisinde vizenizi alıyorsunuz.

Önemli: Henüz vizesiz girilebilen hiçbir yunan adası bulunmuyor!

HANGİ PASAPORTLAR VİZE İHTİYACINDAN MUAF TUTULUYOR?

  • Diplomatik (Siyah Pasaport)
  • Hizmet (Gri Pasaport)
  • Hususi pasaport (Yeşil Pasaport) sahipleri vize ihtiyacı duymadan Yunanistan’ı ziyaret edebilirler.

HANGİ İLLER, HANGİ YUNANİSTAN KONSOLOSLUKLARINA BAĞLI?

İstanbul Başkonsolosluğu Balıkesir, Bolu, Bursa, Çanakkale, Çorum, Giresun, Gümüşhane, İstanbul, Kastamonu, Kocaeli, Ordu, Rize, Sakarya, Samsun, Sinop, Trabzon, Zonguldak. İzmir Başkonsolosluğu Afyon, Antalya, Aydın, Burdur, Denizli, Isparta, İzmir, Kütahya, Manisa, Muğla, Uşak Edirne Başkonsolosluğu Edirne, Kırklareli, Tekirdağ

KOSMOS VİZE Adresi: İstanbul’da bulunan vize başvuru merkezi adresi: Ergenekon Mah. Cumhuriyet Cad. No:139 Harbiye/Şişli İSTANBUL

İstenilen başlıca belgeler:

  • 2 Resim (biometrik+ arka fonu beyaz)
  • Vize Ücreti (60 Euro’ya tekabul türk lirası)
  • 30.000 Euro Teminatlı Seyahat Sağlık Sigortası
  • En az 6 ay geçerli pasaport
  • Vize başvuru formları şahsen yolcular tarafından doldurulmalı ve imzalanmalıdır.
  • Yunanistan, resmi olarak K.K.T.C’yi tanımadığından dolayı pasaportlarında K.K.T.C. giriş kaşesi bulunan kişilerin müraacatlarını kabul etmemektedir!

Son Güncelleme: 30 Haziran 2017

Erasmus Vize başvuruları, sadece Yunanistan Başkonsolosluğu tarafından kabul edilecektir.

Mehmet hakkında

2011 yılından bu yana Atina'da yaşıyorum ve sayfam aracılığı ile Yunanistan hakkında bilgi arayanlara yardımcı olmak istiyorum. Hoşunuza giden yazıyı beğenip paylaşırsanız hatta bir de yorum bırakırsanız çok sevinirim :) Hakkımda bilgi sahibi olmak isterseniz buradan okuyabilirsiniz.

Paylaşan:

2 Yorum