Son güncelleme: 01 Haziran 2018

Yunanistan’da Alışveriş Yapın. Vergi İadenizi Alın

Vergi iadesi diye bir şey duydunuz mu? Eğer duymadıysanız sorun yok çünkü şimdi size vergi iadesinin veya bir diğer adıyla Tax Free olayının ne olduğunu anlatacağım.

Böylece Yunanistan‘da yapmış olduğunuz harcamalarda ödememiş olduğunuz tutarın vergi iadesini geri alabilirsiniz.

Yaklaşın yamacıma. Başlıyoruz.

Hepimiz biliriz. Hani havalimanlarında içkiler-parfümler-elektronik ve bunun gibi ürünlerin hep daha ucuz olduğu yönünde bir fısıltı dolaşır kulaktan kulağa.

Tabiki bu durum fısıltıdan daha da ötede. Havalimanlarının Duty Free bölümlerinde bulunan ürünler her zaman mağaza fiyatlarından daha uygundur. Bunun sebebi de iş bu Tax Free olayının olmasındandır.

VERGİ NEDİR? VERGİ HAYATTIR, CANDIR, GELECEĞİMİZDİR!

Televizyonda, internette hep duyarız “Vergiler arttırıldı” diye. “Yetkililere” sorulduğunda da karşılık olarak “Bu ödediğimiz vergilerin bizlere yol-su-elektrik olarak” geri döneceği söylenir. Geri dönmeyeceğini bile bile yine de durumu kabul ederiz. Yoksa ödediğimiz vergiler bize geri mi dönüyor?

Neyse konuyu dağıtmayalım. Öncelikle bu durum kendi içinde bi’ saçmalık zaten barındırıyor. Bu saçmalığı biraz daha yukarı çekelim. Örneğin;

Sen İstanbul Bakırköy’de oturan bir kişisin. Tatil için Selanik‘e geldin. Alışverişini yaptın; Biraz kıyafet biraz elektronik eşyalar aldın. E haliyle vergi de ödedin. Şimdi bu ödediğin vergi ile Selanik’e yapılacak metro hizmetinden sanane? Eğerki Selanik-Bakırköy arasına metro hattı çekilmeyecekse “Bu durumdan benanaağğh” diyebilirsin. İşte bu yetkili abiler de düşünmüşler ve demişler ki “Hakkaten bu Bakırköylü abinin vergisini iade edelim“.

İşte hikayemiz burada başlıyor sayın seyirciler.

TAX FREE TAM OLARAK NE OLUYOR?

Yunanistan’da (Ve tabiki Türkiye dışındaki tüm ülkelerde) yapacağınız alışverişlerde yapmış olduğunuz harcamaların içerisinde vergi oranları da bulunuyor. Yunanistan özelinde söylersem, buradaki vergi oranları -şuan için- %24 oranında. Şuan için diyorum çünkü Tsipras Reyiz’i tutamıyoruz. Vergileri sürekli arttırıyor.

Örneğin 100 Euro’luk bir alışverişinizin 24 Euro’su vergi oluyor. Bu 24 Euro’nun belli bir kısmını ülkenize dönerken havalimanında veya gümrük kapılarında geri iade olarak alıyorsunuz. İşte tüm bu işlemlere de “Tax Free” deniyor.

1-) TAX FREE FATURASI

“Ben Yunanistan’da yaşamıyorum. Hemen benim vergi iademi geri ver” demekle paranızı alamazsınız. Bunun için takip etmeniz gereken bazı işlemler bulunuyor. Eğer vergi iadenizi almak istiyorsanız, bu işlemleri eksiksiz olarak yerine getirmelisiniz.

Bunlardan ilki ve en önemlisi Tax Free faturası. Mağazaya gittiniz. Alışveriş yaptınız ve ödeme için kasaya geldiniz. Vergi iadesi alabilmeniz için “Tax Free Faturası” istediğinizi belirtin. Aksi halde normal fatura verirler ve bununla da vergi iadenizi alamazsınız.

2-) HAVALİMANI GÜMRÜĞÜNE GİDİN

Havalimanına geldiğinizde check-in işlemlerinizi YAPMADAN direkt olarak havalimanında bulunan gümrük kontrol bölümüne gidin. Yapacağınız işlemler; Alışveriş yapmış olduğunuz ürünleri ve faturalarını göstermek. Buradaki amaç ise vergi iadesi almak istediğiniz ürünlerin yasal faturalarının olup olmadığını göstermek.

Gümrük kontrolünde bulunan görevli ürünleri ve faturaları kontrol edecek ve sonrasında Tax Free faturalarına onay damgası vuracak. (Yukarıdaki havalimanı planındaki C noktası oluyor)

3-) CHECK-IN YAPIN

Havalimanında ürün ve faturalarınızı gösterip ONAY aldıktan sonra direkt olarak check-in işlemlerinizi yapabilirsiniz. Tavsiyem, çok fazla zaman kaybetmeden check-in işleminden hemen sonra direkt olarak pasaport kontrolünden geçin ve sonrasında vergi iadenizi alabileceğiniz gişeye yol alın.

Uçuşunuzun gün ve saatine göre vergi iadesi gişesinde kuyruk olabilir ve uçağınızı kaçırabilirsiniz. Az biraz vergi iadesi alacağım diye koca bi uçak bileti ücretinden olmayın : )

4-) VERGİ İADENİZİ ALIN

Check-in yaptıktan bir sonraki işlem, pasaport-vize-bilet kontrollerinden geçmek olacak. Atina havalimanında çok fazla yoğunluk olmuyor fakat özellikle Selanik ve Yunan Adalarındaki havalimanlarını düşünürsek vakit kaybetmeden vergi iadenizi alabileceğiniz gişeye doğru gidin.

Vergi iadesini Nakit veya Kredi Kartınıza olmak koşuluyla 2 farklı seçenekte alabilirsiniz. Sanırım nakit almak isterseniz ufak bir kesinti oluyor. (Yukarıdaki havalimanı planındaki R noktası oluyor)

VERGİ İADESİ ALABİLECEĞİNİZ BÜROLAR

 • Atina Havalimanı
 • Corfu Adası
 • Girit
 • Rodos
 • Selanik Havalimanı

YAPMANIZI TAVSİYE EDECEĞİM ÖNEMLİ HUSUSLAR

 1. Havalimanından vergi iadesi alabilmeniz için minimum alışveriş tutarı: 50 Euro
 2. Alkol ve yemek faturalarının vergi iadesi yapılmamakta.
 3. Tax Free faturanızın vergi iadesini alabilmeniz için süre: En fazla 90 gün
 4. Vergi iadesi alabilmeniz için AB üyesi harici ülkelerinde yaşamanız gerekmekte.
 5. Atina havalimanı gümrük bölümü çalışma saatleri: 06.30-24.00

Faydalı Link

Vergi iadesi programı olan Global Blue sayfasından Yunanistan Vergi İadesi prosedürlerine bu linkten bakabilirsiniz: http://www.globalblue.com/tax-free-shopping/greece/

Mehmet hakkında

2011 yılından bu yana Atina'da yaşıyorum ve sayfam aracılığı ile Yunanistan hakkında bilgi arayanlara yardımcı olmak istiyorum. Hoşunuza giden yazıyı beğenip paylaşırsanız hatta bir de yorum bırakırsanız çok sevinirim :) Hakkımda bilgi sahibi olmak isterseniz buradan okuyabilirsiniz.

Paylaşan:

19 Yorum

ŞEREF
08 Temmuz 2018 at 12:30

İYİ GÜNLER.YUNANİSTANDAN TELEFON ALIRSAK YİNE VERGİ İADESİNİ ALAİLİYORMUYUZ.ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

Cevapla

  Mehmet
  08 Temmuz 2018 at 16:10

  Merhaba Şeref,

  Tabi, alabilirsin. Spot mağazadan değil de Tax Free verebilen bir mağazadan alırsan vergi iadesi alabilirsin.

  Cevapla

Timur
01 Haziran 2018 at 19:19

Rodostan feribotla donerken vergi geri odemesi oluyor mu iki kez sorulmus biliyorum/bilmiyorum yazmamissiniz

Cevapla

ahmet
24 Ocak 2018 at 00:56

Merhaba mehmet bey,

rodos limanından da tax free alabiliyor muyuz? Bir sorum da tax free’yi kredi kartına değil de nakit olarak alabiliyor muyuz? Teşekkürler…

Cevapla

görkem
07 Kasım 2017 at 14:30

merhaba Mehmet Bey,
Rodos Adası’ndan cep telefonu alabileceğimiz bir mağaza öneriniz olur mu?
teşekkürler

Cevapla

  Mehmet
  07 Kasım 2017 at 18:07

  Selam Görkem,

  Zincir mağazaların dışında spotçuları bilmiyorum. Fakat zincir mağazaları tavsiye ederim. Mediamarkt, Kotsovolos gibi..

  Cevapla

Gökhan
16 Ağustos 2017 at 14:56

Rodos adasında yapacağımız alışverişlerin vergi iadesini feribotla gidip dönerken alabiliyor muyuz?

Bilgiler için teşekkür ederim bu arada.

Cevapla

mert
03 Ağustos 2017 at 16:53

merhaba,ben Dedeağaçtan telefon almak istiyorum ancak nerelerde tax free belgesi bulunur bilmiyorum, tavsiye ettiğiniz bir yer var mı?
teşekkürler.

Cevapla

  Mehmet
  06 Ağustos 2017 at 14:14

  Açıkçası mağazalara sorman gerekir. Ya da vitrin camlarında “Tax Free” etiketi oluyor. Ona bakabilirsin. Fakat spot mağazalardan kesinlikle alınmıyor. Ondan eminim.

  Cevapla

Simge
28 Haziran 2017 at 15:41

Vergi İadesini sadece havalimanında mı alabiliyoruz yoksa sınır kapılarından da alabiliyor muyuz?

Cevapla

  Mehmet
  01 Temmuz 2017 at 03:24

  Sınır kapılarından da alabilirsiniz.

  Cevapla

Kazim
12 Mayıs 2017 at 11:07

Ben middle arasından telefon aldım bana iade arayı almak için posta ile faturayı oylamasında dediler şimdi türkiyeye geldim tax free mi nasıl ala bilirim. Türkiyeden posta yolu ileri yolayacagim bu faturayı? Şirketin ismi Premier tax free adresi zarfın üstünde yazıyor sanirim

Cevapla

Fethi
27 Şubat 2017 at 16:29

Yunanistandan 250 euroluk alışveriş yaptım.Tax free formunu hazırlattım.Dün İtibariyle İpsaladan Türkiyeye giriş yaptım.Gümrükten geçerken Tax free formunu onaylattım.Fakat Bu formdaki Tax free iadesini Türkiyeden nerden alabilirim bilmiyorum? Nasıl bir Prosedürü var?

tşk.

Numaram :05054774316

Cevapla

  Mehmet
  27 Şubat 2017 at 17:15

  Fethi bey, tax free’yi, yani vergi iadeniz olan nakit parayı Yunanistan sınırlarından alacaksınız. Çünkü vergiyi Yunanistan’a ödediniz. Bu noktada Türkiye’nin size vereceği bir şey yok. Vergi anlamında yani :)

  Cevapla

GALİP AYDIN
01 Şubat 2017 at 12:18

Kara sınır kapızında İpsala da bu iadeyi alabiyormuyız

Cevapla

asaf sevim
20 Ocak 2017 at 21:46

Selam mehmet bey, Zaman zaman Atina Selanik ve adalara geliyorum. Geçen hafta fuara geldim. Sizinle de görüşmek istedim ama fırsat bulamadım. Oturum ve toptan tekstil işi kurmak için muhasebeci ve avukatla ön görüşme yaptım. Nisan gibi tekrar geleceğim. Atina Selanik ve Rodos arasında karar veremedim. Geldiğimde size de uğramak isterim. Görüşmek dileği ile…

Cevapla

  Mehmet
  27 Şubat 2017 at 17:13

  Merhaba Asaf,

  Tabi, görüşebiliriz. Lütfen gelmeden önce bana yazarsan sevinirim.

  Sevgiler,

  Cevapla

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*