Türkiye-Yunanistan sınır komşusu olması sebebiyle Yunanistan’a araçları ile gelen hatrı sayılır bir ziyaretçi kitlesi bulunuyor. Edirne’den sınır kapısını geçtikten sonra 5 saat içinde Selanik‘te olabilirsiniz.

www.komsudaneoluyor.net sayfamda yazdığım yazıların çoğunun sebebi dönüp dolaşıp aynı yere geliyor: Avrupa Birliği.

Yunanistan’ın bir AB üye ülkesi olması ve bununla beraber Türkiye’nin de bir AB üye ülkesi olmaması sebebiyle Türk Ehliyetleri ne yazıkki Yunanistan’da geçerli olmamaktadır.

Fakat bu sizin Türkiye’de sahip olduğunuz ehliyet ile Yunanistan‘da araba kullanamayacağınız anlamına gelmesin. Birkaç resmi evrak işleminden sonra Yunanistan’da araba kullanabilirsiniz.

ethnikh

Toplamanız gereken evraklara gelmeden önce Yunanistan’da araba kullanma konusunda iki farklı nokta var:

 1. Türkiye’de yaşayıp turistik ziyaretlerinizde araba kullanmak istediğiniz durumlar
 2. İkametgahınızın Yunanistan’da bulunması ve bu şekilde araba kullanmak istediğiniz durumlar

HALEN GEÇERLİDİR: Öncelikle ikinci durumdan başlayayım. Eğer ki ikametgahınız Yunanistan’da bulunuyorsa, yani siz yerleşik olarak Yunanistan’da yaşıyorsanız Türkiye’den almış olduğunuz ehliyetin resmi olarak hiçbir geçerliliği bulunmamaktadır. Diğer Avrupa ülkelerinde prosedür nedir bilmiyorum fakat Türk Ehliyetleri Yunanistan’da tanınmamaktadır. Bunun sebeplerinden birisi Türkiye’nin AB üye ülkesi olmaması ikincisi ise Türk Ehliyetlerinin AB standartlarında olmamaması.

(Geçtiğimiz aylarda Türkiye’deki ehliyetlerin değişeceğine ve AB standartlarında olacağına dair haberler çıkmıştı. Bakalım nasıl olacak)

Bu da demek oluyorki Yunanistan’da yerleşik olarak yaşıyor ve Türk ehliyetiniz ile araba kullanıyorsanız yasadışı hareket etmiş oluyorsunuz. Belki polis çevirmelerinden kurtulabilirsiniz fakat olası bir kazada siz hatasız dahi olsanız hakkınızda ehliyetsiz araç kullanmak olarak işlem yapılacaktır ve bu da oldukça sorun teşkil edecektir. Dikkatli olmanızı tavsiye ederim.

[box type=”info”]Yunanistan’a araba ile gelecekseniz şehirler arası mesafe hesaplama listesine bakabilirsiniz![/box]

[box type=”info”]Otobanlarda yardım istemeniz durumunda ulaşabileceğiniz Yunanistan’da önemli telefonlar![/box]

Bunun haricinde Yunanistan’da yaşıyor ve ikametgahınız burada bulunuyorsa yunanca yada ingilizce dil seçeneği ile ehliyet sınavına katılabilir ve ehliyet alabilirsiniz.

Şimdi gelelim birinci noktaya: Yunanistan’da turistik olarak bulunup araba kullanmak.  Bu durumda herhangi bir engel durum yok. Sadece öncesinde Türk Ehliyetiniz ile birkaç işlem yapmanız gerekecektir. Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu‘ndan Uluslararası Sürücü Belgesi almanız gerekmekte. Böylelikle ikamet ettiğiniz ülke dışında sorunsuz olarak araç kullanabilirsiiniz.

Belgeyi almak için gerekli evraklar;

 • Sürücü Belgesinin aslı
 • TC kimlik numarası (Ehliyette yazıyorsa gerek görülmemekte)
 • 2 fotoğraf

Turing kurumundan alacağınız belgenin geçerlilik süresi 1 yıl olacaktır. 1 yıl süre zarfında dilediğiniz gibi sorunsuz bir şekilde Yunanistan’da araba kullanabilirsiniz.

TÜRK EHLİYETLERİ ARTIK YUNANİSTAN’DA GEÇERLİ

GÜNCELLEME: 16 Eylül 2014 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Atina Büyükelçiliği tarafından yapılan duyuru ile Türkiye’de ehliyet sahibi olan sürücüler, artık hiçbir işlem yapmadan (Uluslararası Sürücü Belgesi) Yunanistan’da araba kullanabilecekler:

 • Sözleşmenin  6. ekinin hükümlerine göre ilgili Türk makamlarınca verilen tüm geçerli sürücü belgeleri,
 • Sözleşmenin 7. eki hükümlerine uygun olarak düzenlenmiş olan  ve Türkiye’de kullanılan tüm uluslararası geçerli sürücü belgeleri.

YUNANİSTAN’DA ARAÇ KİRALAMA

Yunanistan’da büyük ve küçük çaplı birçok araç kiralama ofisleri bulunmakta. Özellikle büyük şirketler resmi evraklarınızın olmaması durumunda araç kiralamaya pek yanaşmamakta. Küçük çaplı olan kiralama şirketleri ise para kazanmak için araç kiralıyor olsalar da olası bir durumda (Kaza, polis çevirmesi vb.) sorumluluğun sizde olduğunu belirtiyorlar.

YUNANİSTAN’DA TRAFİK KURALLARI VE CEZALARI

Aslında kurallar bakımından Türkiye ile Yunanistan trafiği arasında pek bir fark bulunmuyor. Sonuç itibariyle kırmızı ışıkta geçmek her 2 ülkede de ceza olarak sayılıyor :) 2 ülke arasında uygulama bazında farklılıklar bulunuyor.

 • Aşırı Hız: Azami hızdan 20km’ye kadar daha fazla hız ile gitmeniz durumunda 40 Euro, 21km’den daha fazla gitmeniz durumunda 40 Euro ceza bulunmaktadır.
 • Kırmızı ışık ihlali: 700 Euro
 • Hatalı sollama: Şehir için ve şehir dışı ücretlerinde farklılıklar bulunmaktadır. 80-700 Euro
 • Emniyet kemeri takmamak: 350€ (Yukarıda uygulamada farklılıklar bulunuyor derken belirtmek istediklerimden birisi budur; Yunanistan’da emniyet kemerinin takılmaması durumundaki cezalar kesinlikle kaçınılmaz oluyor)
 • Otobüs yolundan sürmek: Bu da ikincisi. Türkiye’de bulunmayan fakat Yunanistan’da bulunan bir uygulama. Yunanistan’da yollarda en sağ şerit, şehiriçi otobüslerine ayrılmıştır. Bu ayrılmış yola girmenizin cezası ise 200 Euro’dur.

Şimdiden sizlere kazasız yolculuklar dilerim.

Son güncelleme: 16 Eylül 2016

36 Comments

 1. Merhaba dun Ipsala ‘dan Halkidiki ye gitmek uzere giris yaptik Dedeagac ‘ta dikkatsizlik sonucu hic farketmeden kirmizi isikta gecmisim polis plakalarimi ruhsat ve ehliyetimi aldi araci burada birakacaksin 20 gun sonra alabilirsin diyor konsolosluk ile gorustum tatilini yap al arabani ceza kagidini goster Turkiye ye gir diyor ama hala cok endiseliyim Yunan polisi plaka ruhsat ehliyet olmadan gecisime izin verir mi?Ailemle birlikte perisan olduk konu hakkinda bilgisi olan varsa paylasirsa cok sevinirim.

 2. Jale Kohen says:

  Merhaba 3 yasindaki kizimla Yunanistana arabayla seyahat etmeyi dusunuyoruz. Emniyet kemeri aldik , ancak sanirim oto koltugu zorunlu ? Oto koltugu olmazsa sinirda problem olur mu ? Cezasi var midir ?

  Cok tesekkurler

 3. Mehmet Bey Merhaba,
  Komşuda Neler Oluyor temalı siteniz çok yararlı bir site.
  Komşu’ya Doğru Yola çıkacaklar Sitenizden çok Faydalanacaklardır…

  Bizde bu hafta sonu kendi aracımız ile Yunanistan’a geçmeyi planlıyoruz.
  İpsla Çıkış Gümrüğünden Çıkış Yapıpı komşunun oradaki Gümrük Giriş Kapasından Giriş Yapacağız.
  Aracın Tüm evrakları Tam , Uluslararsı Yollarda Aracı Kullanabilmek için Gerekli Olan YEŞİL SİGORTAYI yaptırdık, ve her ihtimale karşı diyerek mevcut kaskomuza ek zeyilname yaptırttık.
  Ehiyeti mizi en son 2015 yılında yenilemiştik ama 2016 yılında yenilenen ÇİP’li ehliyet denilen ehliyetlerden değil…
  Bu ehliyet ile daha evvel Midilli Adasına araç ile geçmiş ve sorunsuz giriş yapmıştık.

  Çipli denilen ehliyetimiz henüz yok olsa sorun olmayacak anlayabiliyorum ama TURİNG ‘in inanılmaz yüksek fiyatlara düzenlediği (bu gün itibari ile 486.-TL) Uluslararası Ehliyeti düzenlemeden mevcut ehliyetlerimiz ile İpsala’dan Giriş yapabiliniyor mu?
  Şimdiden Teşekkürler,
  Sevgi ve Selamlar

 4. şeref Ünal says:

  Merhaba

  Böyle yararlı bir site oluşturmanız çok güzel. Benim sormak istediğim , Atina’dan Elifsina’ya en kolay nasıl gidebilirim.Otobüs’leri nereden kalkıyor.

 5. Haftasonu yunanistan a arabamla gittim. Yanlis park yerinden dolayi arabama 40 € ceza yazili makbuz birakilmisti. Yurtdisi cikisinda tahsil edilecegini dusundum. Kimse almadi. Ne yapmam lazim. Zaman gectikce bu miktar cogalip bir daha ki gidisimde sok gecirmekten korkuyorum.

  • Yusuf Özçelik says:

   Merhaba, aynı sıkıntıyı bende geçen haftayı yaşadım. Siz herhangi bir aksiyon aldınız mı?

 6. Merhaba,

  biz Yunanistan’a araba ile gitmek istiyoruz 6 arkadaş bir arabada önde 2 kişi arkada 4 kişi bu durum sıkıntı oluşturur mu? (araba geniş oturumda sıkıntı yok )

  Tesekkürler.

  • Merhaba Gizem, Ne kadar referans olabilir bilmiyorum ama aynı şekilde geçtiğimiz yaz bi arkadaş grubum gelmişti. Bir sıkıntı olmadı :)

 7. Selamlar Mehmet Bey ,

  Ortagim ile bir is gezisine Selanik tarafina arabamiz ile gidiyoruz.. Ikimizinde ehliyeti eski tip ve degistirmeye vakit yok .. Eski tip ehliyet ile Yunanistan’a gecebilir arabamizi kullanabilirmiyiz ???
  Saygilarimla
  Selcuk

 8. Merhaba,

  Geçen hafta kos adasında kırmızı ışık ihlalinden dolayı trafik cezası yedim. Günlerden pazar ve cezayı ödeyebileceğim yerler kapalı olduğundan polis ehilyetime el koydu. Bende o gün içinde adadan çıkış yaptım. Polisin yazdığı ceza bildirim evrağında pasaport bilgilerim yok. Zaten pasaportumu da istemedi. Ehliyetim eski tip. Üzerinde tc numaram yazmakta. Cezayı ödemek ile ödememek arasında kararsızım. Daha sonra yunanistan veya diğer avrupa birliği ülkelerine giriş veya çıkışta problem yaşar mıyım? Yunanistanda bu sistem nasıl işliyor? Yorumlarınızı rica ederim

 9. Merhaba Mehmet Bey,

  Umarım görürde cevaplayabilirsiniz, çünkü yolculuğumuza çok az bir vakit kaldı ve kafamızda soru işareti olan bir konu var. Yeni ehliyetler ile 2016 ocaktan sonra turing’e ihtiyaç oolmadığı söyleniyor. Biz de bu nedenle tarih alalım dedik fakat yolculuğumuza 4 gün kalmış bir sürede randevu alabildik. 2 haftada geliyormuş. Yani yolculuğumuza yetişmesi imkansız. Sorum şu kendi ehliyetim ile thassosta araba kiralayabilir miyim? Uluslararası ehliyetimin olması zorunlu mu, polis çevirmesinde ceza yer miyim? Bir de eğer ehliyete başvurursak geçici ehliyet belgesi veriyorlar, bu belgenin uluslararsı bir geçerliliği var mıdır? Konu ile ilgili geri döüş yapabilirseniz çok çok seviniriz. İyi günler.

  • Merhaba Sinem,
   Geçici ehliyet belgesini bilmiyorum. Fakat mevcut (eski ehliyetler) ile araba kiralayabilirsiniz. Belki zincir şirketler değil de ufak/yerel olanları tercih edebilirsiniz. Fazla prosedürleri bulunmuyor.
   Sevgiler,

 10. Rengin V. says:

  Merhaba Mehmet Bey,

  Gerçekten çok yararlı bir çalışma olmuş. Biz Selanik’ten araba kiralamak istiyoruz. Acaba önerebileceğiniz bir firma var mıdır?

 11. Turan Bilgin says:

  Merhaba Mehmet Bey,

  Yunan polisinin yeni ehliyet olsa bile uluslararası ehliyeti istediği söyleniyor, bu konu hakkında bilginiz var mıdır?

  • Büyük ihtimalle bizim ehliyetler yenilenirken Yunan sınır polislerine bilgi gitmemiş, bir süre yeni ehliyetimiz olsa bile uluslararası ehliyet istemişler. Ama şimdi durum düzelmiş, rahatlıkla yeni ehliyet ile gidebilirsiniz.

   • Turan Bilgin says:

    Merhaba Onur Bey,

    Çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgi için,
    Allah gönlünüze göre versin :)

 12. göknur berber says:

  merhaba,
  yunanistana turist olarak gideceğim fakat kafamda çeşitli sorular bulunuyor:)
  ehliyetsiz araç kullanmanın cezası nedir?

 13. Fırat says:

  Mehmet Bey Merhaba ben de İstanbulda yaşıyorum ve Santorini’ye gitmek istiyoruz eşimle. Ancak ulaşım için çok pahalı olmayacak bir yol düşünüyoruz. Arabayla gitmenin yolu var mı varsa nasıl olur,ortalama maliyet ne çıkar düşüncelerinizi paylaşırsanız sevinirim.

  • Atina-Pire limanına kadar gelebilirsiniz arabayla. Oradan feribot olabilir. Hellenic Seaways sitesine bakabilirsiniz seferler ve fiyatlar için. Ancak uçak daha mantıklı olabilir orası için.

 14. Merhaba,
  oto yol kullanımı ve otoparklarla ilgili bilgi alabilir miyim. ( Rotamız Atina- Volos- Selnik )

 15. Gözde M. says:

  Mehmet Bey Merhaba,

  Ramazan Bayramında Halkidiki’ye gelmeyi planlıyoruz. Sizce direkt olarak belgelerimizi alıp kendi aracımızla gelmemiz mi daha uygun olur, yoksa İpsala’da aracımızı bırakıp, yürüyerek geçtikten sonra Yunanistan’dan araç kiralamak mı? Araç kiralarına baktığımızda, belgeler daha ucuz gibi ama girişte sıkıntı yaşamaktan çekiniyoruz. Yeni ehliyetlerimizi alıp, yeşil sigortayı yapmamız yeterli olacak mıdır araçla gelmemiz durumunda?

  Teşekkürler.

  • Aracınızla geçin daha iyi. Sınırda araç kiralayacak bir yer yoktu hatırladığım kadarıyla. Yürüyerek geçip öylece kalabilirsiniz. Yeni ehliyet alıp yeşil sigortayı yaptırıp geçin, yeterlidir. Araba sizin değilse vekalet gerekiyor.

 16. Yararli bilgiler icin oncelikle tesekkurler. Yaz atilinde cocuklarimizla birlikte once Atina sonrasinda Atina’dan Skiopathos’a gitmeyi dusunuyoruz. Ulasim kolayligi acisindan ne onerebilirsiniz? Arac kiralamak bir secenek olabilir mi?

  • Merhaba Aslihan hanım. Atina-Skiathos adası arası biraz mesafe bulunuyor. Arabayı Atina’dan kiralarsanız geri getirme durumu olabilir. Adada bırakmak isterseniz de ekstra ücret ödemeniz gerekecektir. O yüzden aracı nerede kullanmak istiyorsanız orada kiralamanızı tavsiye ederim. Sevgiler

 17. Merhaba atinadan korint bogazına otobüs dolmuş v.s ulaşım araçları var mıdır.şimdiden teşekkürler.

 18. Mustafa TURAN says:

  Merhaba Mehmet Bey,
  Öncelikle çok faydalı ve dolu bilgilerin yer aldığı bir site olmuş,emeğinize sağlık.
  Ancak burada bahsettiğiniz hususta yanlışınız var sanırım. Zira ben Yunanistan’a gitmek için çok zamandır araştırma yapıyorum ve uluslararası ehliyet ile ilgili uygulama devam etmektedir. Vize alırken de gereken evraklar arasında gösterilmeye devam etmektedir. Ayrıca turing.org.tr’den de bir açıklama yapıldı bile:

  http://www.turing.org.tr/?r=content/announcement&id=834

  Yunanistan’a gideceklere duyurmanızı tavsiye ederim.

  • Merhaba Mustafa Bey,

   Güzel dilekleriniz için teşekkür ederim. Bu ehliyet konusu ne yazıkki bir türlü netliğe kavuşamadı/kavuşamıyor. Her 2 taraf da sorumluluğu birbirine atıyor olmalı.

   Dediğiniz konu da haklı olabilirsiniz. (Malesef teoride geçtiği belirtilen durum uygulamada nasıl bilemiyorum. Fakat sizin deneyiminiz de önemli tabiki)

   Yunan kurumlarından da durumu araştırıp gerekli güncellemeleri yapacağım. İlginiz için teşekkür ederim.

   Sevgiler

 19. Mehmet Ali Kekec says:

  Merhaba
  Bu yararlı sayfa için teşekkürler.
  Bu durumda TURİNG’den ehliyet almadan Yunanistana mevcut ehliyetimiz ile gidip araba kullanabiliriz değil mi? Ben kendi aracımla gidiyorum bir fark yok değil mi?
  Tskl

 20. emeklerine saglık..gayet kısa net ve kullanıslı ,tam istenen gibi bir calısma

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Merhaba!
Komşuda Ne Oluyor haber bültenlerine abone olun. Yunanistan'dan haberler email adresinize gelsin.
Üyelik tamamen ücretsizdir!
PGlmcmFtZSB3aWR0aD0iMTAwJSIgaGVpZ2h0PSIxMDAlIiBzcmM9Imh0dHBzOi8vd3d3LnlvdXR1YmUuY29tL2VtYmVkLzBpS0tNRmp4NEk4P3JlbD0wIiBmcmFtZWJvcmRlcj0iMCIgYWxsb3dmdWxsc2NyZWVuPjwvaWZyYW1lPg==
Komşu'dan Haber Almayı Unutmayın!
Haber bültenlerine abone olun. Yunanistan'dan haberler email adresinize gelsin!
Beni Sosyal Medya Hesaplarımdan Takip Edebilirsiniz!
PGlmcmFtZSB3aWR0aD0iMTAwJSIgaGVpZ2h0PSIxMDAlIiBzcmM9Imh0dHBzOi8vd3d3LnlvdXR1YmUuY29tL2VtYmVkL1NzcS1RUFFkRjRBP3JlbD0wIiBmcmFtZWJvcmRlcj0iMCIgYWxsb3dmdWxsc2NyZWVuPjwvaWZyYW1lPg==
PGlmcmFtZSB3aWR0aD0iMTAwJSIgaGVpZ2h0PSIxMDAlIiBzcmM9Imh0dHBzOi8vd3d3LnlvdXR1YmUuY29tL2VtYmVkL3ZKMVdOTHNhbl84P3JlbD0wIiBmcmFtZWJvcmRlcj0iMCIgYWxsb3dmdWxsc2NyZWVuPjwvaWZyYW1lPg==
PGlmcmFtZSB3aWR0aD0iMTAwJSIgaGVpZ2h0PSIxMDAlIiBzcmM9Imh0dHBzOi8vd3d3LnlvdXR1YmUuY29tL2VtYmVkL3hDenQ5TDJ5U2VVP3JlbD0wIiBmcmFtZWJvcmRlcj0iMCIgYWxsb3dmdWxsc2NyZWVuPjwvaWZyYW1lPg==
PGlmcmFtZSB3aWR0aD0iMTAwJSIgaGVpZ2h0PSIxMDAlIiBzcmM9Imh0dHBzOi8vd3d3LnlvdXR1YmUuY29tL2VtYmVkLzM4WWFYZHFsS2tvP3JlbD0wIiBmcmFtZWJvcmRlcj0iMCIgYWxsb3dmdWxsc2NyZWVuPjwvaWZyYW1lPg==
PGlmcmFtZSB3aWR0aD0iMTAwJSIgaGVpZ2h0PSIxMDAlIiBzcmM9Imh0dHBzOi8vd3d3LnlvdXR1YmUuY29tL2VtYmVkL3ppdDdnM1gxUmVvP3JlbD0wIiBmcmFtZWJvcmRlcj0iMCIgYWxsb3dmdWxsc2NyZWVuPjwvaWZyYW1lPg==
PGlmcmFtZSB3aWR0aD0iMTAwJSIgaGVpZ2h0PSIxMDAlIiBzcmM9Imh0dHBzOi8vd3d3LnlvdXR1YmUuY29tL2VtYmVkL2JkNnR6SkV1UEs4P3JlbD0wIiBmcmFtZWJvcmRlcj0iMCIgYWxsb3dmdWxsc2NyZWVuPjwvaWZyYW1lPg==
PGlmcmFtZSB3aWR0aD0iMTAwJSIgaGVpZ2h0PSIxMDAlIiBzcmM9Imh0dHBzOi8vd3d3LnlvdXR1YmUuY29tL2VtYmVkL2xHZjA2emVlaFRjP3JlbD0wIiBmcmFtZWJvcmRlcj0iMCIgYWxsb3dmdWxsc2NyZWVuPjwvaWZyYW1lPg==
PGlmcmFtZSB3aWR0aD0iMTAwJSIgaGVpZ2h0PSIxMDAlIiBzcmM9Imh0dHBzOi8vd3d3LnlvdXR1YmUuY29tL2VtYmVkL1hJMEZPWTJMQUZBP3JlbD0wIiBmcmFtZWJvcmRlcj0iMCIgYWxsb3dmdWxsc2NyZWVuPjwvaWZyYW1lPg==
PGlmcmFtZSB3aWR0aD0iMTAwJSIgaGVpZ2h0PSIxMDAlIiBzcmM9Imh0dHBzOi8vd3d3LnlvdXR1YmUuY29tL2VtYmVkL2QxRDF6UERHUWRVP3JlbD0wIiBmcmFtZWJvcmRlcj0iMCIgYWxsb3dmdWxsc2NyZWVuPjwvaWZyYW1lPg==
PGlmcmFtZSB3aWR0aD0iMTAwJSIgaGVpZ2h0PSIxMDAlIiBzcmM9Imh0dHBzOi8vd3d3LnlvdXR1YmUuY29tL2VtYmVkLzB1UjR6UWtGWVVjP3JlbD0wIiBmcmFtZWJvcmRlcj0iMCIgYWxsb3dmdWxsc2NyZWVuPjwvaWZyYW1lPg==
PGlmcmFtZSB3aWR0aD0iMTAwJSIgaGVpZ2h0PSIxMDAlIiBzcmM9Imh0dHBzOi8vd3d3LnlvdXR1YmUuY29tL2VtYmVkL0Ewd0FiWU1jckk0P3JlbD0wIiBmcmFtZWJvcmRlcj0iMCIgYWxsb3dmdWxsc2NyZWVuPjwvaWZyYW1lPg==
Atina Havalimanı Taksi Hizmeti
"Atina Havalimanı Taksi Hizmeti" hakkında öğrenmek istediğiniz, aklınıza takılan veya netleştirmek istediğiniz bir konu bulunuyorsa direkt bana yazabilirsiniz.
Siz Sorun, Ben Yanıtlayayım.
Mesajınızı aldım. En kısa sürede size yanıt vereceğim. Gerçekten :)
PGlmcmFtZSB3aWR0aD0iMTAwJSIgaGVpZ2h0PSIxMDAlIiBzcmM9Imh0dHBzOi8vd3d3LnlvdXR1YmUuY29tL2VtYmVkL2dpVjdxSG1ZdTRrP3JlbD0wIiBmcmFtZWJvcmRlcj0iMCIgYWxsb3dmdWxsc2NyZWVuPjwvaWZyYW1lPg==
PGlmcmFtZSBzcmM9Imh0dHBzOi8vd3d3LmZhY2Vib29rLmNvbS9wbHVnaW5zL3BhZ2UucGhwP2hyZWY9aHR0cHMlM0ElMkYlMkZ3d3cuZmFjZWJvb2suY29tJTJGS29tc3VkYU5lT2x1eW9yJnRhYnMmd2lkdGg9MzQwJmhlaWdodD03MCZzbWFsbF9oZWFkZXI9dHJ1ZSZhZGFwdF9jb250YWluZXJfd2lkdGg9dHJ1ZSZoaWRlX2NvdmVyPXRydWUmc2hvd19mYWNlcGlsZT1mYWxzZSZhcHBJZD05NjYyODA5MDY3MTgyOTgiIHdpZHRoPSIzNDAiIGhlaWdodD0iNzAiIHN0eWxlPSJib3JkZXI6bm9uZTtvdmVyZmxvdzpoaWRkZW4iIHNjcm9sbGluZz0ibm8iIGZyYW1lYm9yZGVyPSIwIiBhbGxvd1RyYW5zcGFyZW5jeT0idHJ1ZSI+PC9pZnJhbWU+
PGlmcmFtZSB3aWR0aD0iMTAwJSIgaGVpZ2h0PSIxMDAlIiBzcmM9Imh0dHBzOi8vd3d3LnlvdXR1YmUuY29tL2VtYmVkLzNfT2lXS1d3TFhVP3JlbD0wIiBmcmFtZWJvcmRlcj0iMCIgYWxsb3dmdWxsc2NyZWVuPjwvaWZyYW1lPg==
PGlmcmFtZSB3aWR0aD0iMTAwJSIgaGVpZ2h0PSIxMDAlIiBzcmM9Imh0dHBzOi8vd3d3LnlvdXR1YmUuY29tL2VtYmVkL0c3MDdJQ2hBV1Z3P3JlbD0wIiBmcmFtZWJvcmRlcj0iMCIgYWxsb3dmdWxsc2NyZWVuPjwvaWZyYW1lPg==
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