Son güncelleme: 12 Ocak 2017

Yunanistan’da Erasmus

Aslında Erasmus en başından sonuna kadar keyfinin çıkarılması gereken bir durum. Bu sebepten prosedürler hakkında vereceğim bilgiler ile size iyilik mi yoksa kötülük mü etmiş oluyorum bilemedim.

Her üniversite Erasmus’a gidecek öğrencilerin belirlenmesinde farklı şartlar aradığı için bu yazıda vereceğim bilgiler üniversiteniz tarafından Erasmus’a gidecek öğrenci olarak seçilmenizden sonra başlıyor.

Ve tabiki Yunanistan’da bir üniversite seçiyorsanız.

Yunanistan‘da dil hakkında hiçbir kuşkunuzun olmamasından başlayalım. Üniversitelerin hemen hemen her mensubu ingilizce konuşuyor olacaktır. Her türlü ihtiyacınız yada yazışma gereği duyduğunuzda birebir olarak iletişime geçmenizi tavsiye ederim.

Harçsız Öğrenci Pasaportu

İlk etapta işlemler Erasmus’a gidecek öğrenci olarak seçilmenizden sonra kendi üniversitenizden harç ücreti ödemeden pasaport alabilmenize dair bir yazı olmak olacak. Pasaport işleminden sonra vize süreci başlıyor. Öğrenci olmanız sebebiyle vize ücretinden muaf olabiliyorsunuz. Vize ücreti ödememek için ilgili yazıyı yine bağlı bulunduğunuz üniversiteden almanız gerekiyor.

  1. Harçsız Öğrenci Pasaportu çıkartmak için yazı

  2. Vize başvurusu için yazı

Yukarıdaki resmi belgeleri almanız durumunda pasaport harcı ödemeden 1 yıllık Pasaport ve Yunanistan Vizesi için yapılan başvurularda alınan 60 Euro harcı ödemekten muaf oluyorsunuz.

***Bu esnada, Türkiye’de okuduğunuz üniversitenin normal yıllık harç ödemesine devam edeceksiniz ve Yunanistan’da okuyacağınız üniversite için herhangi bir ekstra harç ödemesi yapmayacaksınız.

Yunanistan’a gelir gelmez bağlı bulunduğunuz fakültenin öğrenci işlerinden Öğrenci Belgenizi almanızı tavsiye ederim. Yunanistan’da sağlık hizmetleri öğrencilere ücretsiz olduğu gibi birçok kamu kurumu (toplu taşıma) ve özel kuruluşlarda (sinema, feribot biletleri vs.) öğrencilere %50 indirimlidir.

Yazının başında da dediğim gibi. Erasmus her anlamda büyük keyif alacağınız bir deneyim olacaktır. Başta olumsuz olarak görünen bir çok durum, yaşantınızın ilerleyen dönemlerinde tecrübe olarak karşınıza gelecektir.

Şimdiden Erasmus hayatınızda eğlenceler.

Mehmet hakkında

2011 yılından bu yana Atina'da yaşıyorum ve sayfam aracılığı ile Yunanistan hakkında bilgi arayanlara yardımcı olmak istiyorum. Hoşunuza giden yazıyı beğenip paylaşırsanız hatta bir de yorum bırakırsanız çok sevinirim :) Hakkımda bilgi sahibi olmak isterseniz buradan okuyabilirsiniz.

Paylaşan:

3 Yorum

İrem
06 Nisan 2015 at 14:30

Mehmet bey öncelikle acemi bi bloger olarak yazılarınız için çok teşekkür ederim 3 gün önce aldığım haberle Yunanistan pireleus üniversitesinde Erasmus yapma Hakkı kazandığımı öğrendim önce niye Yunanistan diye üzülsemde aslında pirenin tam benim istediğim gibi bir şehir Oldugunu öğrendim sorum şu Erasmus Öğrencilerine yurt imkanı sağlanıyormu ve ben Yunanistan’a geldiğimde diğer Ülkelere gidip gelebilirmiyim ve beni en çok korkutan şey eğitim dilinin Yunanca oluşu bunu nasıl halledebilirim

Cevapla

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*