Son güncelleme: 26 Mart 2015

Yunanistan’da ırkçılık temalı deney ve sonuçları

ActionAid’in ırkçılığa karşı sürdürdüğü kampanya çerçevesinde Yunanistan’da ilk kez sosyal bir deneye imza atıldı. Deneyde “Bir insan ırkçı saldırıya maruz kaldığında biz ne yapıyoruz?” sorusuna cevap arandı.

Irkçılığı konu alan deney 20 Şubat’ta Atina’nın merkezinde bulunan iki otobüs durağında gerçekleştirildi.

Deneyde biri Bangladeşli diğeri Yunanistanlı olmak üzere iki aktör başrolde yer aldı. Yunanlı aktör Bangladeşli aktöre rol icabı sözlü olarak ırkçı saldırıda bulunurken, otobüs durağında durumdan habersiz bekleyen vatandaşlar ise tamamen gerçekti.

8 saat içerisinde 22 kez tekrarlanan “deneyde” vatandaşların tepkileri ölçüldü. Deneyden çıkan sonuçlar ise Yunanistan’ın geleceği açısından organizatörleri umutlandırdı.

4 kez vatandaşların ırkçı saldırıyı görmezden geldiği, 2 kez desteklediği deneyde, 15 defasında ise duraktaki vatandaşların ırkçı saldırıya maruz kalan kişiyi savunduğu, 1 defasında ise aynı anda iki tepkinin de verildiği görüldü.

Duyarsız kalanlar

Yunanlı aktörün, rol icabı göçmen rolünde olan ve duraktaki bankta oturan Bangladeşli aktöre “Kalk oradan, ülkende de bank mı vardı!”, “Kalk git buradan, seni görmek istemiyorum, ülkene git pislik!”, “Kalk da yerine bir Yunanlı otursun!” gibi sözler sarf ettiği videonun ilk bölümünde ırkçı saldırıya hiç tepki vermeyen ve sessiz kalan vatandaşlar görülüyor.

Irkçıyı destekleyenler

Videonun 1:02 dakikasından sonraki bölümde ise ırkçı saldırıyı gerçekleştiren aktöre destek veren bir kişinin “Sana git diyor, duymuyor musun?”, “Gelecek (göçmenlerin ülkeden gitmeleri hakkında), onların da sırası ve zamanı gelecek” şeklinde sözler sarf ettiği görülüyor.

Videonun 1:40 dakikasındaki bölümde ise ırkçı saldırıyı gerçekleştiren aktörden cesaret alan bir kişinin göçmen rolündeki aktörü banktan kaldırdığı görülüyor.

Irkçılığa karşı çıkan yiğitler

Videonun 1:50’nci dakikasından sonra ise çoğunluğun verdiği tepkiler yer alıyor. İlk sahnede ırkçı saldırıdan rahatsız olan bir Yunan vatandaş “Affedersiniz, oturan insan sizi rahatsız mı ediyor?”, “(Irkçı rolündeki aktöre) Senin rahatsız olma hakkın yok. Bu ülkede kimin olup olmayacağını belirlemek senin hakkın değil” gibi cümlelerle ırkçı saldırıyı yapan aktöre çıkıştıkları görülüyor.

Bir başka sahnede ise bir Yunanlı kadının “Sen ne diyorsun? O da insan” şeklindeki tepkisine ırkçı rolündeki aktör “Hayvanlar da insan oldu” şeklinde karşılık verip bir adım ileri giderek göçmen rolündeki aktöre “Kalk” diye bağırınca, yiğit kadının göçmene destek vererek göçmeni tuttuğu ve kendisinin yerinden kalktığı görülüyor.

Bir diğer kadının ise “Saygı gösterin, insana saygı ve her şeyden önemlisi kendinize saygı gösterin” diye ırkçı aktöre tepki gösterdiği görülürken, videonun 3:05 dakikasında ise ırkçı saldırı karşısında bir Yunan vatandaşının müthiş öfkelendiği ırkçı aktörle kavga etmemek için kendisini zor tutarak “Eğer rahatsız olursan sen git. Naziler böyle konuşuyor. Ayıp. Sen faşistin” diye bağırdığı görülüyor.

Irkçı aktörün “Bu memleket Yunanlıların” lafına ise bir diğer kadının “Yanılıyorsunuz bayım, bu memleket, bu memleket için çalışanlarındır” şeklinde tepki veriyor.

En dikkat çekici tepkilerden biri ise ırkçı rolündeki aktöre “Buradan sen git. Biz böyle Yunanlıları hak etmiyoruz. Tabii sen gerçekten Yunanlıysan. Eğer Yunanlıysan o zaman burada yaşamayı asıl sen hak etmiyorsun” şeklinde ırkçı aktöre tepki veren orta yaşlı bir adamdan geliyor.

Videonun 3:50’nci dakikadan sonrasındaki sahnede ise ırkçı aktöre destek çıkan birinin olduğu görülürken, bir kadının ırkçı saldırıya tepki verdiği, durakta bulunan bir beyefendini ise göçmene destek vermek için sarıldığı görülüyor.

Videonun sonuna doğru ırkçı rolündeki aktörün “Hayvanlara karşı nasıl nazik olalım?” sözüne bir kadının “Biz de hayvanız. Hepimiz hayvanız. Hepimiz eşit değerdeyiz” şeklinde ağlamaklı tepkisi insanlık ölmemiş dedirtiyor.

Kaynak: Azınlıkça

Mehmet hakkında

2011 yılından bu yana Atina'da yaşıyorum ve sayfam aracılığı ile Yunanistan hakkında bilgi arayanlara yardımcı olmak istiyorum. Hoşunuza giden yazıyı beğenip paylaşırsanız hatta bir de yorum bırakırsanız çok sevinirim :) Hakkımda bilgi sahibi olmak isterseniz buradan okuyabilirsiniz.

Paylaşan:

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*