Son güncelleme: 19 Ocak 2014

Yunanistan’dan türk gazeteciye onur ödülü

denizhan_gokce

Sakız Adası tarihinde ilk kez bir Türk gazeteciye Onur Ödülü verildi.

Sakız Adası tarihinde ilk kez bir Türk gazeteciye Onur Ödülü verildi. Türkiye Foto Muhabirleri Derneği üyesi usta gazeteci Denizhan Güzel’e Sakız Adası Ticaret Odası, adanın kültürünü tanıtma ve Türkiye ve Yunanistan arasındaki ilişkilerin güçlenmesi için gösterdiği çabalardan dolayı onur ödülü ve şeref madalyası verdi.

27 YILLIK BİR USTA
Her yıl Sakız Adası Ticaret Odası tarafından adaya bir çok yönden katkıda bulunanlara verilen bu ödül bu yıl, Denizhan Güzel’e ve Sakız Adası’ndaki Alfa-Pi Yayınevi sahibi Yannis Panlyos’a layık görüldü. 27 yıllık usta foto muhabiri Denizhan Güzel, bu ödülü alan ilk kez bir Türk gazeteci oldu.

ONUR ÖDÜLÜ ALDI
Foto muhabiri Denizhan Güzel ödünü Sakız Adası’nda düzenlenen bir törenle aldı. Sakız Adası Ticaret Odası Başkanı Georgoulis Georgios yaptığı konuşmada gazeteci Denizhan Güzel’i komşu ve bir dost olarak tanımladı. Sakız Adası’nı ve kültürünü tanıtmak için çok çaba harcadığını söyleyen Georgios, “O, bizimle arkadaşlık ilişkileri kurdu. Güzel, adamızı çok seviyor ve sanki bizim gibi burada doğmuş. 1986 yılında Milliyet Gazetesi’nde çalışma hayatına başladığını biliyorum. Güzel, bugüne kadar büyük gazete ve ajanslarda çalıştı ve her zaman iki halk arasındaki ilişkileri güçlendirmeye çabaladı. Bu sebepten dolayı ona bu onur ödülü ve şeref madalyası vermeye layık gördük” diye konuştu.

DOSTLUĞA KATKI SAĞLAYANLARA TEŞEKKÜR
Gazeteci Denizhan Güzel ödülünü alırken Yunanistan’ın Avrupa Birliği Dönem Başkanlığını kutladı. Katkıda bulunan herkese teşekkür eden Güzel, “Bu dostluğa katkı sağlayan herkese çok teşekkür ediyorum. Umarım iki ülke arasındaki ilişkiler daha da gelişir” dedi. Sakız Adası Homeros Kiralık Odalar, Daireler ve Yazlık Evler Derneği Başkanı Dimitris Kytrilakis, adanın turizmine ve kültürüne sağladığı destekten ötürü Gazeteci Denizhan Güzel’e onur ödülü vermeyi layık gördüklerini söyledi. Bu ödüle layık olan ilk Türk gazeteci olduğunu vurgulayan Kytrilakis te, Güzel’e adaya sağladığı katkılardan dolayı teşekkür etti.

TÖRENDEN NOT
Bu arada törende ödüller verilmeden önce her yeni yıla girerken düzenlenen yılbaşı çöreği kesme serenomisi yapıldı. Yılbaşı çöreği hazırlanırken içine bir tane para konuyor. Bu parayı bulanın yılının şanslı ve bereketli geçeceğine inanılıyor. Papazlar yeni yılın para, bereket, sağlık ve şans getirmesi için dualar okuduktan sonra çöreği parça parça keserek önce Türk misafirlere ardından diğerlerine dağıtıldı.

Kaynak: Hürriyet

Mehmet hakkında

2011 yılından bu yana Atina'da yaşıyorum ve sayfam aracılığı ile Yunanistan hakkında bilgi arayanlara yardımcı olmak istiyorum. Hoşunuza giden yazıyı beğenip paylaşırsanız hatta bir de yorum bırakırsanız çok sevinirim :) Hakkımda bilgi sahibi olmak isterseniz buradan okuyabilirsiniz.

Paylaşan:

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*