Son güncelleme: 25 Ocak 2017

Atina’da Taksi ile Seyahat: Ücret ve Tarifeleri

Atina’da taksiler, dünya üzerindeki tüm ülkelerin taksi ücretleri listesinde pahalılık sıralamasının ortalarında yer alıyor.

Atina şehir merkezi sınırları içerisinde 4 ile 6 Euro arasında bir ücretle çok rahat taksi ile seyahat edebilirsiniz.

Üstelik “aman efendim kısa mesafe, gidemeyiz” gibi tepkiler de almayacaksınız. Çünkü yasalar doğrultusunda yolculuğunuz sonunda taksimetre 1.20 Euro ile bitiyor olsa da seyahatiniz sonunda minimum 3.20 Euro ödemek durumundasınız.

Türkiye’de uzun bir süre önce gündüz-gece tarifesinden tek tarife düzenine geçilmişti. Yunanistan’da taksilerde gece ve gündüz olmak üzere 2 tarife uygulanmakta.

Gece tarifesi saat 24.00’dan 05.00’e kadar toplam 5 saat olmak üzere uygulanmaktadır. Gündüz tarifesi ise sabaha karşı gece 05.00’dan gece 24.00’a kadar 19 saat sürmekte.


atina_havaalani_otel_arac_hizmeti_taksi


Atina’da Taksi Ücret ve Tarifeleri Hakkında Yararlı Bilgiler

 • Açılış Tarifesi: 1.20 Euro
 • Gece Tarifesi Saatleri: 24.00 – 05.00 /// Taksimetre üzerinde “Tariff 1” olarak yazar.
 • Gündüz Tarifesi Saatleri: 05.00 – 24.00 /// Taksimetre üzerinde “Tariff 2” olarak yazar.
 • Taksinin bagajına koyacağınız her 10kg bir çanta/valiz için extra 0.40 Euro eklenir.
 • Liman-Otobüs-Tren terminali gibi yerlerden bineceğiniz taksilerde extra 1.07 Euro eklenir.
 • Atina’da Havalimanından Şehrin Merkezine Sabit Ücret
  • Gece Tarifesi: 54 Euro
  • Gündüz Tarifesi: 43 Euro
  • komsudaneoluyor.net aracılığı ile havaalanı taksi hizmeti: Detaylar burada!

atinada_taksiler2

Yunan Taksicilerin Genel Alışkanlıkları

Yunanların genelde konuşmayı seven insanlar olmasını göze alırsak, yunan taksi şoförlerinde bu durum x2 olabiliyor. Hele bir de Türkiye’den geldiğinizi öğrenirler veya siz bahsederseniz taksiden ineceğiniz ana kadar sohbetin devam edeceğinizden emin olabilirsiniz.

Bu sohbet akışı genelde siyasetten açılır, “aslında 2 millet arasında hiç problem yok, hep bu siyasetçilerin suçu” konumuna gelirsiniz. Taksiden inmenize yakın ise muhakkak türk dizilerinden sorular gelecektir. Ezel ve Muhteşem Yüzyıl‘a çalışmanızı tavsiye ederim :)

[box type=”tick”]Komşuda Ne Oluyor ziyaretçileri için: Online Rezervasyon ile 40€ Atina Havaalanı Transferi[/box]

Yunan taksilerinde bir başka “olmazsa olmaz” ise kahvedir. Ekonomik krizle beraber daha çok ihtiyaçları olabileceğinden bir çok şöfor 24 saat olarak çalışıyor. Böyle olunca da sert ve güçlü bir kahveye ihtiyaç duyuyorlar. Bu kahve de tabiki; Yunan Frappesi

Her ne kadar tüm ülkede kapalı alanlarda yasak olsa da Yunanistan‘da taksilerde sigara içilmektedir. Bu da belki biraz aracın içine koku olarak iz bırakabilir.

Yunanistan’da trafikte en sert ve disiplinli bir şekilde takip edilen kural ise emniyet kemeri olmakta. Belki telefonla konuşurlar belki de sigara içebilirler fakat emniyet kemeri takmadan araç kullanmazlar.

Atina’da Ortalama Taksi Ücretleri

NeredenNereyeTarifeÜcret
Atina HavaalanıPire LimanıGündüz47 Euro
Atina HavaalanıPire LimanıGece72 Euro
Atina HavaalanıRafina LimanıGündüz35 Euro
Atina HavaalanıRafina LimanıGece50 Euro
Atina HavaalanıGlyfadaGündüz32 Euro
Atina HavaalanıGlyfadaGece40 Euro
Atina HavaalanıKifissiaGündüz33 Euro
Atina HavaalanıKifissiaGece50 Euro

*yukarıda belirtilen ücretler sabit ücretlerdir.


Tabiki her ülkede iyi niyetli olduğu gibi kötü niyetli olanları da olacaktır. Fakat yunan taksicilerin geneline baktığınızda bir yabancı turist olarak korkmanızı gerektirecek bir durum bulunmamakta. Bir çok Mercedes marka taksi olarak kullanılır ve taksilerin genelinde GPS vardır.

Türkiye’de BiTaksi olarak kullanılan taksi çağırma uygulaması gibi Yunanistan’da da TaxiBeat uygulaması bulunur. Dilerseniz bu uygulama aracılığı ile bulunduğunuz noktaya taksi çağırabilirsiniz.

Mehmet hakkında

2011 yılından bu yana Atina'da yaşıyorum ve sayfam aracılığı ile Yunanistan hakkında bilgi arayanlara yardımcı olmak istiyorum. Hoşunuza giden yazıyı beğenip paylaşırsanız hatta bir de yorum bırakırsanız çok sevinirim :) Hakkımda bilgi sahibi olmak isterseniz buradan okuyabilirsiniz.

Paylaşan:

7 Yorum

Notralizen
25 Kasım 2016 at 03:55

Mehmet bey hava alanından monastrakiye taksi ne kadar yazar yada otobüse binmek dahamı doğru olur

Cevapla

  Mehmet
  25 Kasım 2016 at 11:38

  Eğer tek kişi geliyorsanız otobüs daha hesaplı olacaktır. Fakat daha rahat ve konforlu gitmek isterseniz taksiyi tavsiye ederim. Dilerseniz buradan taksi için rezervasyon yapabilirsiniz: https://goo.gl/oNDl6k

  Cevapla

emir
09 Ağustos 2016 at 10:42

merhaba, 10 eylülde atina.ya inecegiz v e1 gece atinada kalıp 11 eylüle santorini.ye geçecegiz. pire limanından santorini.ye hergün feribot varmı?
zaman, saat gün? yardımcı olursan memnun olurum..
bir ricam daha olacak. atina venizelos airport.dan atina merkeze toplu ulaşım ile nasıl gidebiliriz. saat 22:40.da iniş yapacagız…..

teşekkürler, iyi günler.

Cevapla

BÜŞ
09 Haziran 2016 at 16:53

Merhaba Mehmet

Verdiğin bilgiler için teşekkürler :) Biz gece uçuşuyla santorınıden atınaya ineceğiz fakat taksi fiyatları ucak fıyatlarından daha pahalı :) merkeze gitmek için gece 2 gibi binebileceğimiz toplu tasıma aracı varmıdır ?yada yakınlarda kalacak ucuz bir apart?

Cevapla

Levent
13 Nisan 2016 at 18:00

Atina’da Türkiye’den göçmüş bir Taksici kardeşimiz var. Havaalanında tesadüfen ilk sırada idi, öyle karşılaştık.Adı Lefteris. Ara ara telefonlaşıyorum. Orada olduğumuz süre içinde bana çok yardımcı oldu. İsteyene özelden tefonununu verebilirim.

Cevapla

Naci YILDIZHAN
28 Ocak 2016 at 09:52

Mehmet Bey, Merhaba. Bilgilendirme mesajınız için teşekkür ederim. Atina’da Türk Restoran var mı?

Cevapla

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*