Son güncelleme: 12 Şubat 2018

Atina’dan Patra’ya Nasıl Gidilir? Günübirlik Detaylar ve Ücretler
Yunanistan’a bağımsız olarak seyahat eden kişilerden ortak duyduklarım hep aynı şehirde kalmaları. Örneğin Selanik’e gidiyorsanız sadece şehir merkezinde kalıyorsunuz. Ama 40 dakika uzaklıktaki Halkidiki’yi görmüyorsunuz. Ya da Atina’ya geldiğinizde etraftaki 40-75 dakikalık uzaklıktaki adalara gitmiyorsunuz.

İşte bu yazıda sizlere eğer Atina’ya gelirseniz günübirlik olarak etraftaki şehirleri de görebileceğinizi anlatmak istiyorum. Bunların ilki de Atina’dan Patra’ya günübirlik gidiş.

ATİNA’DAN PATRA’YA 3 ULAŞIM SEÇENEĞİ

  1. Otobüs
  2. Tren
  3. Özel araç

Eğer Atina’ya araçsız geliyorsanız ilk tavsiyem Patra’ya gidiş için otobüs olacaktır. Trenle gitmek istediğinizde aktarma yapmanız gerekecek çünkü Atina’dan direkt olarak Patra’ya raylar bulunmuyor. Henüz yani :)

Fakat siz hiç merak etmeyin ben size her 3 seçeneği de detaylıca anlatacağım. Sayfayı biraz aşağıya kaydırabiliriz.

Atina’dan Patra’ya Otobüs İle Gitmek

Şimdi diyelim ki Atina’dasınız ve Patra’ya gitmeye karar verdiniz. Çok basit. Atina’da bulunan KTEL Kifissos otogarına gideceksiniz. Bu otogarda bulunan otobüsler çoğunlukla Atina çevresi illerine ve İyonya denizi kıyılarına gidiyor. Atina merkezinden KTEL Kifissos’a taksi ile gitmek isterseniz 7-9 Euro arası tutacaktır. Eğer otobüs ile gitmek isterseniz ise Omonia’dan hareket eden 51 numaralı otobüse binebilirsiniz. Bilet ücreti 1.40 Euro.

Atina’dan KTEL Kifissos otogarına gitmek için buradaki detaylı yazıya bakabilirsiniz.

Şimdi otogara geldik. Burada farklı farklı bilet satan gişeler bulunuyor. Bunlardan Patra olanına gidip bilet satın alabilirsiniz. Ya da son zamanlarda oldukça aktif kullanılan bir de online-bilet sayfası bulunuyor. Oradan da internet aracılığı ile biletinizi alabilirsiniz.

İnternet sayfasına gitmek isterseniz.

Atina-Patra arası otobüs ile 3 saat sürüyor. 

Atina’dan Patra’ya tek-yön otobüs bilet ücretleri

  • Atina-Patra yetişkin bilet ücreti: 20,70€
  • Atina-Patra çocuk bilet ücreti: 20,70€
  • Atina-Patra 4 yaşa kadar çocuk bilet ücreti: 10,40€
  • Atina-Patra üniversite öğrencisi bilet ücreti: 15,50€

Atina’dan Patra’ya otobüs saat tarifeleri

Patra'da son durak olan otobüs terminali

Atina’dan Patra’ya Tren İle Gitmek

Yukarıda da bahsettiğim gibi Atina’dan Patra’ya direkt olarak giden tren seferleri henüz bulunmuyor. O yüzden Atina’dan önce bir banliyö treni ile son istasyona kadar (Kiato) gidiyorsunuz. Oradan da bir başka trene binerek Patra’ya gidiyorsunuz.

Hatta Kiato’ya giderken Corinth kanalından da geçmiş oluyorsunuz. Tabi inip gezmek için yeterli vaktinizin olacağını sanmıyorum.

Atina’dan Patra’nın birinci adımı olan Kiato’ya giden trene binmek istediğinzide metroda kırmızı hatta Larissa durağı bulunuyor. Larissa durağında inip metrodan çıktıktan sonra tren garının girişini göreceksiniz. Oradan da Kiato’ya giden trene bilet alabilirsiniz.

Atina’dan Patra’ya Özel Araç İle Gitmek

Burada anlatacak pek bir durum yok sanırım. Açık akıllı telefonunuzdan Google Haritaları. Bir de radyodan Yunan şarkıları. Tamam işte :)

Atina-Patra arası 210km. Yunanistan’da otobanlarda hız limiti sınırı 120-130 km ile sınırlı. Fakat biz yine de ortalama hızla gidelim. Ne de olsa Yunanistan’dayız. Özel aracınızla Atina’dan Patra’ya 2 buçuk saatte varabilirsiniz.

Bence Atina’ya gelmişken performansınızı biraz zorlayarak farklı şehirler de görebilirsiniz. Bir daha özel bir durum olmasının dışında özellikle Patra için Yunan vizesi alacağınızı sanmıyorum. O yüzden gelmişken aradan çıksın işte, öyle değil mi? :)

Şimdiden Patra’da bol bol eğlenmeler.

Mehmet hakkında

2011 yılından bu yana Atina'da yaşıyorum ve sayfam aracılığı ile Yunanistan hakkında bilgi arayanlara yardımcı olmak istiyorum. Hoşunuza giden yazıyı beğenip paylaşırsanız hatta bir de yorum bırakırsanız çok sevinirim :) Hakkımda bilgi sahibi olmak isterseniz buradan okuyabilirsiniz.

Paylaşan:

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*