Son güncelleme: 07 Temmuz 2018

Pire Limanı Cruise Gemilerinin Yanaştığı E11 Kapısı
Özellikle yaz mevsimi ile Yunanistan’a ziyaretlerde cruise gemileri ile seyahat seçeneği de oldukça tercih ediliyor.

Gemiden inmiş olduğunuz yerlerde sınırlı vaktiniz oluyor, evet. Diğer taraftan kısa zamanda birden fazla Yunan Adası ve Atina’yı görmüş oluyorsunuz.

Atina’da cruise gemilerinin yanaştığı E11 kapısı hakkında detaylı bilgi vermek istiyorum.

PİRE LİMANINDAN ATİNA ŞEHİR MERKEZİ NE KADAR UZAKLIKTA?

Pire limanı oldukça büyük bir alanı kapsıyor. E1’den başlayan ve E12’ye kadar giden irili ufaklı gemilerin yanaştığı bir liman. Bu bahsettiğim liman sadece Yunan Adalarına giden turistik amaçlı liman, yanlış olmasın :) Bunun bir de ticari tarafı olan limanı da var.

Pire Limanında 12 farklı kapıdan hareket eden gemilerin nereye gittiğini aşağıdaki resimden görebilirsiniz.

Kaynak: Piraeus Port Authority S.A.

CRUİSE GEMİLERİNİN YANAŞTIĞI E11 VE E12 KAPISI

Burada bizi ilgilendiren E11 ve E12 kapısı. Çünkü Türkiye’den Cruise gemileri aracılığı ile geldiğinizde Atina Pire limanından geminin yanaşacağı yer burası oluyor. Yani bir anlamda sizin gemiden indiğinizde karaya ayak bastığınız yer.

E11 Kapısından Şehir Merkezine Nasıl Gideceğim?

E11’den çıktıktan sonra en yakın metro istasyonu (Piraeus istasyonu – Yeşil Hat) 2.5km uzaklıkta oluyor. Yürüyerek gitmek isterseniz ortalama 30 dakika. Yarım saat.

PİRAEUS İSTASYONUNDAN ATİNA MERKEZİNE – MONASTİRAKİ

30 dakikalık yürüyüşten sonra Piraeus istasyonuna ulaşmış oluyorsunuz.  Burası aynı zamanda Atina metrosu yeşil hattın son durağı-başlangıç istasyonu oluyor.

Buradan metroya binip şehir merkezinin tam da içinde olacağınız Monastiraki istasyonunda iniyorsunuz. Piraeus (Pire) istasyonu ile Monastiraki istasyonu arasında toplamda 8 durak bulunuyor. Hepsinde ortalama 2 dakika zaman geçse 16-20 dakika arasında Atina şehir merkezine ulaşmış oluyorsunuz.

ÖZETLEMEK GEREKİRSE; PİRE LİMANINDAN ATİNA MERKEZE ULAŞIM

Pire limanında insan trafiği oldukça yoğun. Hem turistik hem de ticari sepelerle günde on binlerce insan Pire limanını kullanıyor. 2017 yılı itibariyle Pire limanının toplam trafiği 3.6 milyon olmuş. Bu aynı zamanda limanın kendi rekoru.

Bu sebepten Pire’ye ilk vardığınız anda etraf biraz kalabalık görünebilir. Hele ki yazın geliyorsanız. Pire limanından Atina şehir merkezine ulaşım ise şu şekilde gerçekleşiyor;

  1. Cruise gemilerinin yanaştığı kapıdan > Metro durağına yürüyüş
  2. Piraeus istasyonundan > Monastiraki istasyonuna varış

Bu 2 işlem tahmini 50-60 dakika gibi bir zamanınızı alıyor olacak. Planlarınızı yaparken göz önünde bulundurabilirsiniz.

PİRE LİMANINDAN ATİNA ŞEHİR MERKEZİNE TRANSFER

Pire limanından Atina şehir merkezine araçla ulaşım sağlamak isterseniz bu sayfadan detaylara bakabilirsiniz. 30 dakikalık süre içerisinde Pire’den Atina’ya ulaşabilirsiniz. Ücret: 25 Euro.

Mehmet hakkında

2011 yılından bu yana Atina'da yaşıyorum ve sayfam aracılığı ile Yunanistan hakkında bilgi arayanlara yardımcı olmak istiyorum. Hoşunuza giden yazıyı beğenip paylaşırsanız hatta bir de yorum bırakırsanız çok sevinirim :) Hakkımda bilgi sahibi olmak isterseniz buradan okuyabilirsiniz.

Paylaşan:

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*