Son güncelleme: 07 Şubat 2018

Yunanistan’da Apokries Karnavalı
Yunanca’da Apokries (Apo=’den ve Kreas=et) etten arınmak, uzaklaşmak anlamına gelir.

Paskalya öncesi 40 gün tutulan oruç süresinde et ve hayvansal ürünlerden uzak durulur.

Apokries Karnavalı, Osmanlı döneminde var olan ve yüz yıllar boyunca süre gelen bir gelenektir.

Paskalya bayramı öncesinde 40 gün boyunca et ve hayvansal ürünlerin yenilmemesi ile tutulan oruca gönderme yapıyor. Yunanistan’da çevremde duyduğum göre -belki efsane belki gerçek- Rio ve Venedik karnavallarının da başlangıcı da Apokries Karnavalına dayandığı iddia ediliyor.

Belki sıralama yaparak daha açıklayıcı olabilirim:

 • İLK HAFTA: Apokries Karnavalı (Genelde Şubat ayı içinde başlar ve 3 hafta sürer) — 5 Şubat 2018

Apokries karnavalı, şarap ve festival tanrısı olan Dionysos’a olan bağlılığı temsil eder. Bu sene 5 Şubat’ta başlayacak olan karnaval 3 hafta sürecek ve 19 Şubat 2018 günü sona erecek. Karnaval şenliklerinin en zirve yaptığı gün 18 Şubat 2018 Pazar günü olacaktır. Kaçırmayın!

 • İKİNCİ HAFTA: Tsiknopempti (Tsikno=Izgara esnasında çıkan duman, Pempti=Perşembe) — 8 Şubat 2018

40 gün boyunca yenilemeyeceği için Perşembe günü bütün herkes ızgarada et yapar. Bu sene 8 Şubat 2018 gününe denk geliyor. Ve sokaklarda birçok mağazanın/dükkanın önünde ızgara yapan ve sokaktakiler ile paylaşan insanlar görebilirsiniz.

 • ÜÇÜNCÜ HAFTA: Peynir Günleri Bu hafta aynı zamanda “Beyaz Hafta” da deniyor. Çünkü genellikle insanlar süt ve süt ürünleri tüketiyorlar. Bu haftadan itibaren et ve çeşitlerini yemek yasak.

Artık ne kadar gerçek veya ne kadar uygulanıyor bilmiyorum. Fakat bu hafta içerisinde kadınların saçlarını yıkamadığı söyleniyor. Çünkü inanışa göre yıkamaları durumunda saçları beyazlaşıyor-muş.

 • Kathara Deftera (Kathara=Temiz, Deftera=Pazartesi) — 19 Şubat 2018

Apokries Karnavalı’nın bitişini ve oruç döneminin başlangıcını temsil eder. Gelenek olarak et ve hayvan ürünleri yenilmez.

patra_karnaval

EN GÖRKEMLİ KARNAVAL PATRA ŞEHRİNDE

Her ne kadar yukarıda bahsettiklerim tüm Yunanistan için geçerli olsa da karnavalın en görkemli ve heyecanlı olduğu belli birkaç şehir var. Bunların en başında ise Yunanistan’ın en büyük 3. şehri olan Patra geliyor. Toplam 3 gün boyunca süren karnaval eğlencelerinde konserler, maskeli kostümler ve bir çok farklı etkinlik yapılıyor.

Patra’dan sonra en zevkli karnavallar ise Kozani, Resmo, ve İskeçe’de yer alıyor.

Apokries Karnavalı, Türkiye tarafından çok fazla bilinmese de son yıllarda İskeçe’de yaşanan etkinliklere türklerin de ilgi gösterdiği biliniyor. 2013 yılı İskeçe’de gerçekleşen gösterilere katılan türk turistler hakkındaki yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Son güncelleme: 07 Şubat 2018

Mehmet hakkında

2011 yılından bu yana Atina'da yaşıyorum ve sayfam aracılığı ile Yunanistan hakkında bilgi arayanlara yardımcı olmak istiyorum. Hoşunuza giden yazıyı beğenip paylaşırsanız hatta bir de yorum bırakırsanız çok sevinirim :) Hakkımda bilgi sahibi olmak isterseniz buradan okuyabilirsiniz.

Paylaşan:

5 Yorum

duygu
02 Ocak 2018 at 20:35

Merhaba. 5. sınıflar için İngilizce ders kitabı hazırlıyorum ve konum festivaller. Apokries karnavalına da yer vermek istiyorum. Fotoğraflarınızı kitapta, kaynak göstererek elbette, kullanabilir miyim?

Cevapla

mert
21 Haziran 2017 at 13:03

Merhabalar
Ağustos ayında ailem ile Atina ya gelmek istiyoruz. Yakınlarda gidilecek ada ve denizi girilecek yerler nerelerdir?

Cevapla

  Mehmet
  22 Haziran 2017 at 01:26

  Merhaba Mert,

  Şuradaki 2 linke bakabilirsin:
  *https://komsudaneoluyor.net/atinada-denize-girebileceginiz-temiz-ve-kaliteli-plajlar/
  *https://komsudaneoluyor.net/atinada-gunubirlik-idra-poros-egina-adalari-turu/

  Sormak istediklerin olursa beklerim :)

  Cevapla

Lütfi Candan.
23 Şubat 2014 at 20:48

Ben yunanistand an gecerken deniz kenarlarida izin yapiyoruz Biz 36 senedir Gecerim Ben yunanistani we halkinini sewerim. Belki 4sene sonra ew almayida düsünüyorum..

Cevapla

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*