Son güncelleme: 24 Kasım 2016

Yunanistan’ın Milli İçkisi: Ouzo

Yunanistan hakkında bildiklerinizi listeleyin diye sorsalar, eminim yunan rakısı ouzo (Yunancada “o” ve “u” harfleri yanyana gelince “u” olarak okunur.

Bu yazıda da sürekli uzo ouzo olarak yazacağım ki aslına ihanet etmeyelim) ilk 3 sırada yer alacaktır.

İşin ilginç yanı yunanlara da Yunanistan’ı tarif edin deseler onlar da ouzo’dan başlarlar.

Her ne kadar türk ve yunan rakıları temelde birbirlerine benziyor gibi görünse de, hem tat hem de içim kültürü olarak aslında pek birbirlerine benzediklerini söyleyemem. Hazırsanız detaylıca anlatıyorum.

Fakaaat. Başlamadan önce. Yunanistan ve yunanlar neşeli insanlardır. Bu topraklarda ne olursa olsun, önce zevk alınmaya bakılır. Siz de öyle yapın. Yazının devamını okumaya başlamadan önce neşemizi bulmak için bouzikia çalalım. Arkada tıngırdasın.

20

Öncelikle alkol kültüründen bahsedelim. Yunanistan’da sokaklarda -dertten veya keyiften- alkol alıp da sarhoş olan insanlara rastlamak pek mümkün değildir. Dedim ya buralarda herşey zevk ile yapılır. Restoranlarda, tavernalarda veya barlarda içilen içkiler her zaman çakır keyif olacak sınırda bırakılır.

Örneğin bir yunan tavernasına gidip de ouzo isterseniz, garson size karafaki getirir. Yani 20’lik şişede. Çünkü ouzo’nun içimindeki amaç yürüyemeyecek hale gelmek değil de, inceden güzelleşip sirtaki, bouzikia mırıldanmak olacaktır. Daha sonra isterseniz ikinci veya üçüncü karafakiyi isteyebilirsiniz. Çok az tavernada 70’lik büyük ouzo bulunacaktır. Onun da sebebi son bir teklik içmek isterseniz.

OUZO KADEHİ HİÇBİR ZAMAN AĞZINA KADAR DOLDURULMAZ

Ouzo’nun içimine gelince. Kristallenmesini önlemek için önce ouzo sonra da buz eklenir. Su eklemek pek tercih edilmez. Kadeh hiçbir zaman ağzına kadar doldurulmaz. Unutmayın, sarhoş olmak için değil keyif almak içindir.

Türkiye’de rakı sofrasında olduğu gibi peynir-kavun, haydari vs.. gibi olmazsa olmazları yoktur ouzo’nun. Yunanistan sokaklarında (özellikle yunan adalarında) demirden yuvarlak mavi bir masada sadece kadehi ile oturan çok orta yaşlı amcalar-gençler görebilirsiniz.

yunan_rakisi_uzo_

Ama ouzo’nun yanında illaki bir şeyler atıştırmak isterseniz garsonun menüsünde sizin için mezedes yani ufak mezeler bulunacaktır. Bunlar da genellikle zeytin, domates ve tabiki ızgara çeşitleridir. Ahtapot, kalamar ve hamsi-istavrit tarzı küçük balık çeşitleri ouzo masasında olmasını tavsiye ederim. Hem ucuzdur. Ucuzluğundan ziyade çok taze ve lezzetlidir. Mezedes‘lerin asıl amacı karnı doyurmak değil, ouzo’ya yer yapmaktır. O yüzden servisler hep küçük tabaklarda gelir.

Fakat ouzo sadece bundan ibaret değil. Yani oturup yanına da biraz meze olması gereken bir içecek değil. Özellikle yaz mevsiminde, yüksek sesli müziklerin olduğu yerlerde de insanları ellerinde tek bir ouzo kadehi ile görebilirsiniz.

Anlayacağınız ouzo, yunanlar için sadece bir alkollü içecek değildir. Bu sebeptendir ki Yunanistan’ın birçok köşesinde Ouzeri adı verilen ve sadece ouzo-mezedes servisi yapan küçük tavernalar bulunmaktadır. Yaz ayları ile birçok tavernada canlı müzikler başlar. Ouzo’nun yanına ayrı bir neşe ve tat katarlar.

yunan_rakisi_uzo_ouzeria
Samos’un güneyinde bulunan Lipsi Adası. Foto: Kaynak

Velhasılıkelam.. İster yunan rakısı diyin, ister uzo. Bir gerçek vardır ki güzeldir ouzo. Zevk alırsınız. İçerken türk rakısı ile kıyaslama anlamsızlığına girmezseniz çok keyif alırsınız. Ouzo’nun kendisini yaşamaya bakın. Bir sahil kasabasında. Tembelliğin doruklarındayken. Bir nefes alıp devamında yudumlarken.

Kadehler tokuşturulurken Geia Mas- Ya Mas denilir. Türkiye’deki “şerefinize” anlamının aksine “sağlığınıza” denilir.


Tam olarak sayısını bilmiyorum fakat en azından saydıklarım ile 20’nin üzerinde farklı ouzo çeşidir bulunuyor. Bunların en bilinen ve meşhur olanları ise Plomari, Ouzo12 ve Barbayanni markalarıdır. Üçünün özelliği de Midilli Adası’nda üretilmektedir.

Mehmet hakkında

2011 yılından bu yana Atina'da yaşıyorum ve sayfam aracılığı ile Yunanistan hakkında bilgi arayanlara yardımcı olmak istiyorum. Hoşunuza giden yazıyı beğenip paylaşırsanız hatta bir de yorum bırakırsanız çok sevinirim :) Hakkımda bilgi sahibi olmak isterseniz buradan okuyabilirsiniz.

Paylaşan:

15 Yorum

halim
17 Nisan 2018 at 13:21

iletişim için yetkili numara

Cevapla

Metin
27 Ekim 2016 at 10:32

1987 de Selanik’te Agius Dimitrius caddesindeki Hotel Telionide 2 ay kaldım ve Lemona ve Zigos isimli eğlence mekanlarında müzisyen olarak çalıştım.Lemona ,Potiaka Kendro yani bizim dilde Laz Gazinosu idi.İşletmecisi eski bir Selanik Emniyet amiri idi.Adı Lefteris Karamanogli gibi birşeydi.Mekanın iç duvarında boydan boya (Trapezunda) Trabzonun sahil kısmı ve limanına benzeri resim vardı.Zigos ise Hoyreptiko Kendro dedikleri bizdeki Pavyon tarzı bir mekandı.
Gazinoda Ouzo ve Retzina dedikleri bir tür şarap içilir Yunanca ve Lazca şarkılar söylenir kemençe çalınır horon tepilirdi.Zigosta daha çok Laiko dedikleri arabesk-fantezi tarzı müzikler çalınır ouzo yanında daha çok viski bira tarzı şeyler içilirdi.Masalarda bazen iri taneli yeşil zeytin ve yanında bizim Etimek tarzı ekmekler servis edilirdi.Tabi ızgara,meyve,çerez gırla gider.Bol bol alçıdan tabka kırarlar hatta daha da aşka geldiler mi oturdukları masayı üzerindekilerle beraber sahneye fırlatırlardı.
Eplenceyi severlerdi.Küçük bir kitle Türkleri sevmez ama çoğunluk iyi yaklaşırdı.”Ben seni tanımam ki neden düşman olayım,başımızdakilerin halt etmesi” tarzında şeyler söylerlerdi.Türk müziklerine bayılırlardı.Favorileri İbrahim Tatlısesti o zamanlar.Mavi Mavi parçasını yeri gelir gecede 6 defa çalardık.Telgrafın telleri,Manolyam,Çifetelli Emrah ve İbo şarkılarıyla mest olurlardı.
Gündüzleri bazen Selanik Polixni de Cafe Maksime giderdik.Sahibi Alex rum hanımı Fatma Türktü.”Koto Soupo” dedilkleri tavuk çorbasını güzel yaparlardı.

Adamların yağları,peynirleri,patates kızartmaları bile bir başkaydı.Yedikçe yerdin :)
Sonra Sereze geçtik Kan Kan adlı bir pavyonda 1 ay çalıştık ve Türkiyeye döndük.Toplam 4.5 aylık Yunanistan macerası yaşadık.

Cevapla

NURSEN
20 Ocak 2016 at 12:13

türkiye sınırına yakın tatil yörelerinden de mesala dedeağaç , selanik arası otel eğlence vb. gibi yerlerden bahsebilirmisiniz. teşekkürler.

Cevapla

Ercan
28 Mayıs 2015 at 18:37

İlk defa bu yaz Yunanistanı gezecem ve Adalardan başlayacam. Dünyayı gezdim Yunanistanı görmedim.Hayatımız Giresunda pontus ve rum hikayeleri dinlemekle okul yılları istanbulda bir çok rum arkadaşım olduğu halde nedense bu kadar uzun yıl beklemişiz.Rakı meze seven birisi olarak ouzoyu seveceğimi sanıyorum. Verdiğiniz bilgiler çok güzel teşekkürler.

Cevapla

oguz kaynar
21 Eylül 2014 at 22:58

Çok güzel 1 sayfa, cok tesekkurler;)

Cevapla

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*