Son güncelleme: 28 Nisan 2018

Atina’da Tatil İçin Kaç Gün Kalmalısınız? Gün Gün Görmeniz Gerekenler

Soru sizce de çok saçma değil mi? Bence saçma yani :) İsterseniz 1 gün kalırsınız, isterseniz 7 gün. Çünkü Atina’da geçireceğiniz her dakika yeni bir şey göreceksiniz.

Burada sorulması gereken soru şu; Atina’dan beklentiniz ne, neler umarak geliyorsunuz?

Bu sorunun yanıtını bilemeyeceğim için ben de şuradan başlayayım dedim; “Atina’da en ideal tatil süresi nedir ve bu günlerde neleri görebilirsiniz?

ATİNA İÇİN EN MÜKEMMELİ 3 GECE 4 GÜN

Her ne kadar 5 milyonluk bir şehir olsa da görülecek, gezilecek yerler bakımından Atina oldukça zengin bir şehir. O yüzden de Atina’da geçireceğiniz her gün yeni yerler, yeni mekanlar keşfedeceğinizden emin olabilirsiniz.

Atina’da ne kadar kalacağınız tamamen sizin tercihiniz ve bütçeniz ile alakalı bir durum. Fakat ben size önceden hangi gün nereleri görmelisiniz temalı bir liste hazırlayacağım. Böylece siz de ne kadar kalacağınıza kendiniz karar verebilirsiniz.

Nasıl? Yine Komşuda Ne Oluyor sayfası bizlere ilaç gibi yetişti sayın seyirciler :P

1. GÜN – ŞEHİR MERKEZİ

İlk gün olarak Acropolis Tapınağı ve Müzesi, Monastiraki, Sintagma Meydanı, Plaka ve Üniversite gibi Atina merkezindeki turistik yerleri gezmenizi tavsiye ederim. Bütün bu bahsettiğim yerler yürüme mesafesinde olduğu için Atina merkezini de bu şekilde tamamlamış olursunuz. Hatta ilk gün görmeniz gereken yerlerin listesine buradan bakabilirsiniz.

Atina merkezinden tramvay ile 40 dakika uzaklıktaki Glyfada

2. GÜN – ATİNA ÇEVRESİ / SAYFİYE YERLERİ

İlk günü Atina merkezinde geçirdikten sonra 2. güne Atina’nın sayfiye bölgesi olarak bilinen Glyfada‘dan başlayabilirsiniz. Glyfada’da yaşayan halk, Atina geneline oranla biraz daha varlıklı diyebiliriz. Bu tabiki çevreye, bölgeye, insanlara, yapıların mimarisine ve daha bir çok noktaya yansıyor. Demek istediğim Glyfada ve Atina’nın sahil bölgeleri, Atina merkezindeki yaşamdan çok farklı.

Buradan sonra da Atina’dan farklı bir şehire gidebilirsiniz. Gerçeken. Çok kısa bir sürede farklı bir şehre ayak basabilirsiniz. Yani Pire :) Burada öncelikle Pire şehrini ve Paşalimanı olarak bilinen ve hemen devamında Zeas adında marinasını görebilirsiniz. Burası ise daha çok sahil boyunca kafeterya ve restorantların olduğu bir bölge. Ay çöreği gibi düşünebilirsiniz. Ve sonrasında da tabiki Mikrolimano. Zaten Pire’ye gelipte Mikrolimano‘da balık tavernasına gitmemek olmaz değil mi? :)

3. GÜN – KORİNTH KANALI VE NAFPLİO

İlk 2 günde Atina’nın bir çok merkezi yerini ve farklı profillerini gördük, değil mi? Sizi günübirlik yolculuk ile gidebileceğiniz süper bir rota veriyorum: Atina-Korinth Kanalı-Nafplio-Atina. Bu bahsetmiş olduğum rotaya sabah saat 10.00’da başlayabilir ve Atina’ya tekrar saat akşam 19.00’da olabilirsiniz.

3. GÜN – ALTERNATİF

Eğer Atina’yı ziyaretiniz Mart ayından sonra gerçekleşecek ise 3. gün için Atina’ya yakın olan Saronic adalarından birisini tercih edebilirsiniz. Aegina ya da Hdyra adalarından birisini tavsiye ederim.

Aegina adası, fıstıkları ile ünlü ve Atina’ya hızlı feribot ile 40 dakika uzaklığında bir ada. Burada dilerseniz denize girebilirsiniz. Hydra adası ise Yunanistan’da toplu taşımanın olmadığı sayılı adalardan bir tanesi. Adada ulaşım eşekler ile gerçekleşiyor :)

ET-ET ÜRÜNLERİ MERKEZDE. DENİZ ÜRÜNLERİ PİRE’DE

Şimdi ben yukarıda size gezilecek görülecek yerlerden bahsettim ama bu kadar gezmeye acıkacaksınız tabiki de. Bence Yunanistan’da sıradan herhangi bir lokantaya girseniz keyifle yemek yiyeceğinizi garanti ederim. Kötü yerler de muhakkak vardır fakat bunlar sizin güzargahınızda olmayacaktır.

Fakat belirli yemekleri çok daha güzel yapan yerler bulunuyor. Mesela deniz ürünleri. Merkezde de bir kaç güzel balıkçı var fakat Pire şehri-limanı bu konuda listenin en başında. Özellikle Mikrolimano‘daki balıkçılarda yiyeceğiniz deniz ürünleri oldukça taze olacaktır. Aralarında hesap anlamında oldukça tuzlu olanları da bulunuyor. Özelden konuşuruz onları hehe :) Eğer et ürünleri, canlı müzik, eğlence derseniz biraz daha merkezde kalmanız gerekecektir. Mesela Plaka olabilir.

—————————

Ben yine kendimce bir şeyler yazdım, bir planlar yaptım ama umarım size de uygun gelir. En azından, ziyaretime gelen aile-akraba-eş-dostlarımı gezdirirken kafamda böylesi bir rota oluyor.

E tabi yazın geliyorsanız buna “denize girme planını” da ekleyebilirsiniz. Sormak istedikleriniz olursa yorumlarda Freddo Espresso kahvem ile oturuyorum ben. Beklerim :)

Mikrolimano, Atina'da en güzel manzaralı balıkçı tavernaların bulunduğu yer bence.

Mehmet hakkında

2011 yılından bu yana Atina'da yaşıyorum ve sayfam aracılığı ile Yunanistan hakkında bilgi arayanlara yardımcı olmak istiyorum. Hoşunuza giden yazıyı beğenip paylaşırsanız hatta bir de yorum bırakırsanız çok sevinirim :) Hakkımda bilgi sahibi olmak isterseniz buradan okuyabilirsiniz.

Paylaşan:

1 Yorum

X
11 Ocak 2018 at 17:33

Atina’da 18 yaşından küçük bir birey olarak 3 gün geçirebilir miyim sizce ? Ortam nasıldır, nerelerde kalınabilir ve ortalama ne kadar bütçeye sahip olmak gerekir ? Şimdiden teşekkür ediyorum.

Cevapla

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*